A Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) május 20-án hetven másik európai agrárszervezettel közösen szervez tüntetést Brüsszelben, hogy kiálljon a kétpilléres Közös Agrárpolitika (KAP) megőrzése mellett. A demonstráció szervezésének közvetlen előzménye, hogy az Európai Bizottság elnöke figyelmen kívül hagyta a gazdák korábbi megkereséseit – közölte Papp Zsolt, a NAK elnöke egy sajtótájékoztatón.
Ukrajna csatlakozása és a KAP átalakítása a vita középpontjában
A tiltakozás hátterében az Ukrajna EU-csatlakozásával kapcsolatos tervek állnak, amelyek jelentős változásokat hozhatnak a jelenlegi agrártámogatási rendszerben. Papp Zsolt szerint a közösség jelenlegi 161 millió hektáros támogatásra jogosult területe több mint 40 millió hektárral bővülne, ha Ukrajna csatlakozna, ezzel együtt pedig az ország jogosulttá válna az EU agrárbüdzséjének akár egyötödére.
Az Európai Bizottság által előkészített új stratégiai javaslatok szerint a területalapú támogatások rendszere jelentősen átalakulna, amit a NAK és a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Országos Szövetsége (Magosz) közös tanulmánya is bírál. A tanulmány szerint az új rendszer kevesebb gazdálkodó számára biztosítana támogatást, miközben a jelenlegi, történelminek számító agrártámogatási szerkezetet is felszámolná.
Magyar figyelmeztetés és közvélemény-kutatás
Nagy István agrárminiszter a sajtótájékoztatón hangsúlyozta, hogy már most is érzékelhetőek az Ukrajnából származó ellenőrizetlen import hatásai, amelyek torzítják az EU belső piacát. Felhívta a figyelmet arra is, hogy az állampolgároknak joguk van tudni, milyen kockázatokat rejt Ukrajna EU-tagsága, ezért indítottak országos véleménynyilvánító szavazást.
Az uniós gazdatársadalom egységes fellépése
A NAK és a Magosz szerint az Európai Bizottság nem hajlandó érdemi egyeztetésre az érdekképviseletekkel, emiatt a gazdák immár uniós szintű összefogással kívánják érvényesíteni érdekeiket. A Brüsszelbe szervezett tüntetés a Copa-Cogeca – az EU legnagyobb agrárérdekvédelmi szervezete – kezdeményezéséhez kapcsolódik, amely nyílt levélben figyelmeztetett: történelmi hibát követ el az EU a KAP átalakításával.
Folyamatos tiltakozáshullám Európában
Az elmúlt év során az EU több országában is rendszeressé váltak a gazdatüntetések. A demonstrációk elsősorban az agrártámogatások csökkenése, a versenyképességet rontó környezetvédelmi intézkedések, a növekvő adminisztrációs terhek és a generációs kihívások miatt robbantak ki. Bár a Bizottság ideiglenesen tett engedményeket, ezek sokak szerint csak a választások időszakára szóltak.
A május 20-i brüsszeli megmozdulás célja tehát nem csupán a KAP jelenlegi formájának megőrzése, hanem a gazdatársadalom hosszú távú érdekeinek védelme is.
Forrás: Világgazdaság
Indexkép: NAK Facebook-oldala