Kiváló minőségű búzát termelni megfelelő kénellátás nélkül szinte lehetetlen. A gabonafélék kéntrágyázása jobb N hasznosulást, nagyobb fehérjetartalmat eredményez, a kedvezőbb fehérje-összetétel javítja a gabona sütőipari értékét.

Az EPSO Top® keserűsós permetező trágyázás hatására mintegy 2–8%-kal növekedhet a termés. Hatása a napraforgó termésére és olajhozamára: A magnézium legfontosabb szerepe, hogy biztosítsa a fotoszintézis zavartalan működését ill. megfelelő intenzitását. Továbbá megtermelt asszimiláták növényen belüli szállításában segítséget nyújtson. Kísérleti tapasztalatok szerint ha egy növényben Mg hiány lép fel, akkor kb. 7–10 nap múlva nemcsak lelassul, hanem szinte leáll a gyökérnövekedése szemben azokkal az állományokkal, ahol a beállt Mg hiányt 7 napon belül kezelték. Azt könnyen elképzelhetjük, hogy a kisebb felületű gyökérzeten kisebb mennyiségű víz és tápanyag kerül het felvételre. Éppen ezért lehet a meghatározott fejlődési szakaszban alkalmazott, gyorsan ható magnéziumellátás eredményes.

A levéltrágyázást 3–5%-os EPSO Top® keserűsóoldattal végezzük. A legjobb hasznosítást mutató fejlettségi stádiumok: 6–8 leveles állapot, 10 leveles állapot és virágzás előtt, bimbózás idején, ekkor célszerű a permetezést/ levéltrágyázást a növényvédelmi védekezéssel együtt egy menetben elvégezni. A levélen keresztüli táplálásnal különösképpen a szárazságban van kiemelt jelentősége, mivel szárazságban akadályozott a magnézium talajon keresztüli felvétele. Ezekben az időszakokban a keserűsó-oldat permetezés termésmeghatározó szerephez jut. Savanyú homoktalajokon végzett kísérletekben a termésből és az olajtartalomból számított hektáronkénti olajhozam átlagosan 38%-os mértékben, 0,3 t/ha-ral növekedett a magnézium- szulfátos permetezés hatására. A fenti tapasztalatok alapján vetődött fel a gondolat, hogy a magnéziumos permettrágya hatását a napraforgóra magnéziummal viszonylag jól ellátott csernozjom talajon is kipróbáljuk. A permetezőtrágyázás szinte minden fajta vagy hibrid termését növelte kisebb vagy nagyobb mértékben. A kaszattermés a 28 fajta átlagában 0,3 tonnával növekedett hektáronként. A levéltrágyázás azonban semmi esetre sem helyettesítheti a talajtrágyázást.

A talajvizsgálatok alapján gyengén el-látott talajokon elengedhetetlen a talajtrágyázás ESTA Kieserittel (25% MgO és 20% S ). Napjainkban fokozódó igény mutatkozik a költségtakarékos, kis ráfordítással járó, hatékony termesztési eljárások Magnézium hatása a gyökérnövekedésre búzánál és babnál iránt. Ennek része a permetező trágyázás, melynek óriási előnye, hogy a növényvédelmi munkákkal összekapcsolható, így alig jár költségnövekedéssel. A keserűsó kiválóan alkalmas erre a célra, mert kitűnően, maradék nélkül oldódik és a legtöbb növényvédőszerrel keverhető, így azokkal együttesen kijuttatható. (A keserűsó a növények számára közvetlenül felvehető magnézium-szulfát, hatóanyag tartalma 16% MgO és 13% S. Kereskedelmi forgalomba EPSO Top® néven kerül). A napraforgóra kiválóan alkalmazható a mikroelemekkel dúsított keserűsó is, melynek bórral és mangánnal kiegészített változata EPSO Microtop® néven kapható. Összetétele: 15% MgO és 12% S, 1% B, 1% Mn.