10 százalékos csökkenés

Az árak közel 10 százalékkal csökkentek, a keddi megawattóránkénti 215 eurós záróárfolyamról 194 euróra megawattóránként. A hollandiai székhelyű virtuális földgáz-kereskedelmi ponton, a TTF-en, az áprilisi határidős ügyletek földgázárai hétfőn még 345 eurós megawattóránkénti történelmi csúcson voltak. A rekordértékek hátterében az oroszországi földgázvásárlás lehetséges európai tilalma állt, a piac gyakorlatilag előre beárazta a szankciókat.

Az árak akkor kezdtek enyhülni, amikor Olaf Scholz német kancellár hétfőn megerősítette és tudatosnak nevezte azt a döntést, hogy az energiaellátási szektorban folytatják a kereskedelmet Oroszországgal. Az áprilisi határidős szerződések ára ennek hatására szerdán már megawattóránként csupán 205 eurón nyitott.

"Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnökének keddi nyilatkozata a tél végéig elegendő mennyiségű LNG-importról szintén megtámasztotta a piacot, és újabb lökést adott a földgázár csökkenésének."

Mindehhez hozzáadódott a Gazprom bejelentése, arról, hogy az Ukrajnán áthaladó megrendelt gáz szállítása folyamatos az európai fogyasztóknak. A szerdai bejelentett érték 109 millió köbméter volt, ami megegyezett a keddivel.

Az Egyesült Államok és LNG-termelői profitálnak majd az európai gázhiányból, és tovább profitálnak majd, ha az orosz szállításokat is szankcionálják

Az Egyesült Államok és LNG-termelői profitálnak majd az európai gázhiányból, és még tovább profitálnak most, hogy az orosz szállításokat is szankcionálják. Kép: Wikipédia

A magas gázárak nyertesei

Az európai gázválságnak ugyanakkor nagy nyertesei is vannak, méghozzá az amerikai LNG-exportőrök, hiszen immár harmadik egymást követő hónapban exportálnak rekordmennyiséget az Európai Unióba, hozzá olyan árakon, melyek az orosz ukrajnai invázió óta jelentősen megemelkedtek - számolt be róla a Reuters. Az európai gázárak ráadásul éppen akkor emelkedtek a mindenkori csúcsérékükre, amikor az Egyesült Államokban az LNG-exportőrök befejezték az évek óta fejlesztés alatt álló, a nemzetközi piacok bőséges palagáz-ellátását biztosító projektjeiket. Oroszország azonban egyelőre világ legnagyobb olajexportőre, és az Európába érkező földgáz mintegy 40 százalékának szállítója.

"Az Egyesült Államok és LNG-termelői profitálnak majd az európai gázhiányból, és még tovább profitálnak most, hogy az orosz szállításokat is szankcionálják"

- mondta egy európai kereskedő. A cseppfolyós LNG gáz azonnali ára rekordmagasságra, közel 60 dollárra ugrott egymillió brit hőegységre (mmBtu) számolva a múlt hét végén az invázió után, így körülbelül tízszeresére nőtt az egy évvel ezelőtti értékéhez képest. Az ár jelenleg 51 dollár körül mozog. A tegnap bejelentett orosz olaj- és gázexport tilalmat követően az LNG ára tovább emelkedhet majd.

műtrágyaszóró

A Nitrogénművek átmenetileg leállította az ammóniatermelését - tájékoztatta a vállalat szerdán az MTI-t. Kép: envato

Se műtrágya se mikrochip (se traktor, mezőgép)

A zavartalan földgázellátás a műtrágyagyártás szempontjából is rendkívül fontos lenne, hiszen az idei gyártási szezon még 2-3 hónapig tart, mielőtt elindulna a készletezés. A mai nap híre ezzel kapcsolatban az, hogy a Nitrogénművek átmenetileg leállította az ammóniatermelését - tájékoztatta a vállalat szerdán az MTI-t. Szintén ma derült ki, hogy a norvég Yara, a világ egyik legnagyobb műtrágyagyártója csökkenti ammónia- és karbamidtermelését Olaszországban és Franciaországban a földgázárak emelkedése miatt, ami a költségek növekedésének újabb jele. A Yara Ferrarában (Olaszország) és Le Havre-ban (Franciaország) működő üzemeinek együttes éves kapacitása 1 millió tonna ammónia és 0,9 millió tonna karbamid műtrágya.

"Az európai gyártás várhatóan a kapacitás 45 százalékán működik majd március 13-ra, a hét végére."

A vállalat a világ második legnagyobb ammóniagyártója, Európában évi 4,9 millió tonna kapacitással, amit karbamid-műtrágyák gyártására használnak fel.

A mezőgazdaság - számos másik iparággal egyetemben - türelmesen várakozik, hogy véget érjen a "nagy Covid-19 chiphiány". Manapság már szinte minden új mezőgazdasági berendezéshez kell mikrochip, kombájnokhoz, talajművelő gépekhez, vetőgépekhez, traktorokhoz és még sorolhatnánk. Ezért a koronavírus-járvány kitörését követően a hamarosan fellépő mikrochiphiány sürgető problémát okozott a mezőgazdaságban és az élelmiszeriparban.

Manapság már szinte minden új mezőgazdasági berendezéshez kell mikrochip, kombájnokhoz, talajművelő szerszámokhoz, vetőgépekhez, traktorokhoz és még sok másik géphez. Kép: JohnDeere

Manapság már szinte minden új mezőgazdasági berendezéshez kell mikrochip, kombájnokhoz, talajművelő eszközök, vetőgépekhez, traktorokhoz és még sok másik géphez. Kép: John Deere

De hová lettek a chipek?

Amikor a járvány elindult és az emberek többsége otthonról kezdett el dolgozni, megnőtt az elektronikus eszközök iránti kereslet. Sok olyan eszköz, melyre ebben az időszakban emelkedett meg a kereslet mikrochipeket igényelt. Ezen felül a pandémia miatt a félvezetőipar vállalatai csökkentették vagy leállították a termelésüket, tovább szűkítve a kínálatot. A két hatás együtt megroppantotta az ellátási láncot.

"A mezőgazdasági berendezések nagy gyártói, mint a New Holland, a John Deere és a Kubota leálltak, és türelmesen várják a következő mikrochip-szállítmányukat."

Emiatt a gazdálkodóknak az eddigieknél is inkább előre kell tervezniük, és számítani lehet arra is, hogy a mikrochip-probléma 2022-ben folytatódik, ami azt jelentheti, hogy az új berendezések beszerzése kihívásos és költséges lesz. És akkor még nem is említettük az azóta kitört az Orosz-Ukrán háborút, és Oroszország alapanyagexportjának napokon belüli leállítását (amiről még semmilyen konkrétumot nem lehet tudni, csak azt, hogy lesz) - ami további csapást mérhet a világgazdaságra, benne az agráriummal.

Ha nem tudunk várni, persze szóba jöhet a minőségi használt mezőgazdasági gépek vásárlása, vagy a meglévők javítása. Kép: JohnDeere

Ha nem tudunk várni, persze szóba jöhet a minőségi használt mezőgazdasági gépek vásárlása, vagy a meglévők javítása. Kép: John Deere

A megoldás

Mivel a chiphiány továbbra is számos iparágat érint, egy kis szerencsével és a reménybeli békekötéssel 2022 végére a chipkínálat újratöltődhet majd. Ha nem tudunk várni, persze szóba jöhet a minőségi használt mezőgazdasági gépek vásárlása, vagy a meglévők javítása is.

(Kép: Wikipédia, John Deere)