Érdekes témát fejteget az agrarheute.com német nyelvű hírportál november végi cikke, amely német közgazdászokra hivatkozva közli, miszerint a mezőgazdasági termelés azon szakterületek közé tartozik, amelyet a laikus közvélemény a leginkább szeret „szakértőként" kritizálni.

vita

Mezőgazdasági kérdésekben a laikusok szeretnek kritizálni - Fotó:pixabay.com

A génmódosítás alkalmazásáról kérdezték az embereket

A közelmúltban amerikai kutatók több mint 2.000 embert kérdeztek meg, hogy mi a véleményük a génmódosítás alkalmazásáról. A génkezelés tipikusan egy olyan terület, amelyhez a legtöbben „értenek".

A leghevesebben azok vitáztak, akiknek fogalmuk sem volt a témáról

A felmérésben azt kellett megállapítani, hogy azok érveltek a leghevesebben a saját igazuk mellett, akiknek a témáról igazából a leghalványabb fogalmuk sem volt. A mezőgazdaság irányításába olyan emberek is sokszor bele akarnak szólni, akik sem egy búzatáblát, sem egy fejőstehenet közelről nem láttak.

A jelenség veszélyes, mert hamis képet alakít ki a közvéleményben

A tudomány ezt a veszélyes (és ezért nemkívánatos) jelenséget Dunning-Kruger hatásnak nevezi, amelyet észszerű határok között kellene tartani. Sajnos ez a magatartás politikai hangulatkeltésre alkalmas, és ezért – bár ártalmatlannak tűnik – jóval veszélyesebb annál, mint amikor a közvélemény a futballisták teljesítményét kritizálja. A legnagyobb veszélye abban áll, hogy hamis képet alakít ki a közvéleményben, és az embereket helytelen döntésekre készteti.