A WFO (World Farmers' Organisation – Gazdálkodók Világszervezete) Budapesten szervezett közgyűlésén számos érdekes kerekasztal-beszélgetés zajlott, ebben a cikkünkben arról lesz szó, hogyan küzdenek meg világszerte a gazdálkodók a folyamatosan változó körülményekkel és melyek a legnagyobb kihívások. A négynapos szakmai eseményt a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara szervezte.

A rendezvény hangulata egészen különleges volt a sokszínű társaságnak köszönhetően. Érdekes volt látni, hogy milyen stratégiákat választanak az egyes államok gazdái, hogy megküzdejenek a klímaváltozással és a világot alapjaiban befolyásoló körülményekkel. Nagyon sok a különbség, de abban mindenki egyet értett, hogy a gazdálkodók jövedelmetermelő képességét muszáj megőrizni ahhoz, hogy biztosított legyen az élelmiszerellátás.

WFO közgyűlés

WFO közgyűlés – fotó: Agroinform

Olaszország – az élelmiszerelőállítás elszakad a mezőgazdaságtól?

Az olasz gazdák képviseletében érkező szakember kifejtette, hogy fennáll a kockázata annak, hogy az élelmfelfogás elszakad a mezőgazdaságtól, túl nagy teret nyerhetnek a laboratóriumokban előállított élelmiszerek. Fontosnak nevezte ennek tudatosítását és a fogyasztók tájékoztatását.

A gazdáknak úgy kell tudniuk profitot termelni, hogy közben megbízható élelmiszerrel tudják ellátni a fogyasztókat. Fontos bizonyos szabályokat betartani, kiemelt szerepet kell, hogy kapjanak a helyi termékek, elérhető áron, és növelni kellene a bizalmat a termelői piacok irányába.

Jamaica – pszichésen óriási nyomás van a gazdákon

A koronavírus-járvány, az orosz-ukrán háború, a klímaváltozás határozza meg most minden gazda életét Jamaicán is, ahol a gazdákat összefogó szervezet kiemelt hangsúlyt fektet a nők helyzetére.

Pszichésen óriási nyomás nehezedik a gazdálkodókra az inputanyagok árának emelkedése miatt, mert nagyon nehéz fenntartani a jövedelmezőséget. A gazdák rendkívül keményen dolgoznak azért, hogy biztosítsák az élelmiszer-ellátást.

A klímaváltozás miatt súlyos aszállyal kell megküzdeniük, ami egyébként a kártevők terén is nagy változásokat okoz.

A jamaicai gazdák nevében nyilatkozó hölgy pozitív tényezőként említette, hogy a gazdák megpróbálnak hatékony megoldásokat találni, igyekeznek a partnerkapcsolatok kiépítésén, óriási hangsúlyt helyeznek a vízmegtakarításra és az energiafelhasználás csökkentésére.

Hagyományos módszerek helyett egyre több olyan technológiai elem kerül be a gazdálkodásba, amely a körforgásos gazdaság szempontrendszerének megfelel. Sokan organikus alkternatívákat keresnek.

Nepál – odavesznek a gazdák a természeti katasztrófákban

A nepáli gazdák képviseletében nyilatkozó hölgy elmondta, hogy Nepál fejlődő országként egyrészt hasonló problémákkal küzd, mint a fejlettebb államok, hiszen a járvány, a háború és a klímaváltozás ott is nagy kihívást jelent, másrészt viszont sokkal komolyabbakkal is. A rendszeresen jelentkező földrengések, földcsuszamlások, árvíz sok helyen lehetetlenné teszik a gazdálkodást, és sok termelő is odaveszik az ilyen katasztrófák során.


Nagy hangsúlyt helyeznek a tudásátadásra, a képzésre, és szeretnék elérni, hogy könnyen hozzáférhető kölcsönöket tudjanak biztosítani a gazdák számára, az érdekképviselet többek között ezért lobbizik most. Az egyik legnagyobb kihívásnak a női gazdák összefogását, segítését nevezte, hiszen gyakori családi helyzet, hogy a férj külföldön dolgozik.

Új-Zéland – nem tekint szakértőként a gazdára a társadalom

Mivel Új-Zéland egyik legnagyobb erőforrása az, hogy itt van a világ második legjobb minőségű ivóvize (az első helyezett Izland), ezért ez a mezőgazdasági termelésben is hangsúlyos kérdés, komoly társadalmi elvárás van ugyanis arra vonatkozóan, hogy a vízminőséget megőrizzék.

A nagy tavak környezetében ezért kímélő technológiát alkalmaznak a mezőgazdaságban a vízminőságvédelem miatt. Pl. elektródákkal felszerelt traktorok járják a földeket, amelyek beazonosítják a gyomfoltokat, és csak ott alkalmaznak gyomirtó szereket. A jól bevált gyakorlatot pedig más területeken is alkalmazzák, attól függetlenül, hogy ívóvízbázis közelében van-e termőföld, így jelentős mértékben csökkentik pl. a gyomirtó szerek mennyiségét. Az ilyen technológiaváltásokba bevonják az egyetemeket is, hogy a szükséges előzetes vizsgálatok is rendelkezésre álljanak.

Az új-zélandi gazdák képviseletében érkező hölgy kiemelte, hogy problémának tartja, hogy a gazdákra nem tekint a társadalom szakértőkként a saját területükön, pedig vitathatatlan, hogy nekik van a legalaposabb, a legtöbb dolgot rendszerszinten is értelmezni tudó rálátásuk a mezőgazdaságra.

Arnold Puech D'Alissac

Arnold Puech D'Alissac, a WFO újonnan megválasztott elnöke – Fotó: Agroinform

Ghána – alig használják a mezőgazdasági területeket

A ghánai fiatal gazdálkodók nevében nyilatkozó résztvevő szerint képzésekre van szükség ahhoz, hogy "etetni lehessen az afrikai kontinest". Lenne rengeteg lehetőség, mert a területek nagy részét nem használják mezőgazdasági termelésre, pedig alkalmasak volnának erre. Nem állítanak elő műtrágyát, pedig a szükséges alapanyagok rendelkezésre állnak Ghánában. Eddig Oroszországból importálták, de a háború miatt erre most nincs lehetőség, így kénytelenek saját megoldásokat kidolgozni. A kulcs az lenne, hogy azok a fiatalok, akik tanulnak, maradjanak Ghánában, és ne valahol a világ másik táján próbáljanak boldogulni.

Magyarország – a mezőgazdaság és a politika döntéshozatal kapcsolatának kérdései

A kerekasztal-beszélgetés magyar résztvevője az Országos Magyar Méhészeti Egyesület tisztségviselője volt. Szerinte az okoz nagy kihívást, hogy a mezőgazdaság és a döntéshozatal eltávolodott egymástól, bár méhészeti szempontból jelentős előrelépések történtek az utóbbi időszakban. A méhészet a mezőgazdaság fenntarthatóságának szempontjából kiemelt téma, azt is elő kellene segíteni szerinte, hogy a szántóföldön az egyes táblák között legyen lehetőség virágzó fák telepítésére.

Mint mondta, nagyon sok bürökratikus akadály nehezíti az ágazatban dolgozók életét, 8 jogszabály vonatkozik a méhészekre. Ezt mindenképpen javasolt egyszerűsíteni. A bürokrácia az értékesítést nagyban megnehezíti, pedig a mézfogyasztás hozzájárul az egészség védelméhez, ezért inkább könnyíteni kellene az érékesítést meghatározó előírásokon.

A kerekasztal-beszélgetés moderátora Melissa Pinfield (Just Rural Transition) volt.