A hazai állattartók jó része általában egy évre előre beszerzi a takarmányokhoz szükséges alapanyagokat, és most a még jellemzően 80-90 ezer forintos tonnánkénti áron beszerzett gabonákat eteti fel, ezért az esetleges hazai gabonahiánytól való félelem kevéssé jellemző, írja az Index.

Az viszont határozottan aggasztja az állattartókat, hogy a magasabb terményárak reményében a növénytermesztők a további raktározás mellett döntenek. Ennek a lehetőségnek meg is van az alapja, tekintettel a terményárak alakulására, amelyről tegnap ITT írtunk részletesen.

A sertésárak alakulása

Március második hetére 50-70 forinttal emelkedett az irányadó német árak alapján számolt élősertés-felvásárlási ár, elérve az 570 forintot kilogrammonként, ami mintegy 14 százalékos emelkedés egy hét alatt, mondta az Index érdeklődésére Marczin Zsolt, a legnagyobb hazai termelői csoport, az Alföldi Sertés Értékesítő és Beszerző Mezőgazdasági Szövetkezet igazgatója.

A szakember kifejtette, hogy az emelkedés az elmúlt egy-két hétben gyorsult fel, és alapvetően a háttérben nem a kereslet-kínálat van, hanem a gabonaellátással, a termény- és energiaárakkal kapcsolatos aggodalmak a háborús helyzet folyományaként.

Az ukrán-orosz háború miatti áremelkedés pedig lassacskán kezd összeérni az Európát másfél éve sújtó túltermelési válság végével, amikor a veszteségek minimalizálása érdekében a koca- és sertésállomány csökkentése hiányba csap át a piacon. Korábban az Agroinformnak nyilatkozó Zászlós Tibor (MÁSZ) azt mondta, hogy Magyarországon akár 40 ezer kocával is csökkenhet az állomány egy év alatt.

sertés

A piacról hiányzó sertések miatt kialakuló helyzet következményei lassan elérnek a fogyasztókig is, áremelkedésre lehet számítani – Fotó: Envato

Május közepére érezhető lesz a sertéshiány

Májusra már érzékelhető lesz a sertéshiány Európában az előrejelzések szerint, emiatt újabb élősertés-áremelkedésre lehet számítani, itthon pedig elképzelhető az is, hogy kilónként 700 forintig emelkedik a felvásárlási ár, főleg, ha sokáig elhúzódik a háború.

Becslések szerint ez a kiskereskedelemben akár 3-4 ezer forintos sertéshúsárhoz is vezethet majd a hatósági ár megszűnte után.

Arra is van esély, hogy megnő a Romániába irányuló élősertés-export, mivel csak 40%-ban önellátó az ország, és az elmúlt hetekben annak ellenére is megemelkedett a sertéshús kiskereskedelemi ára, hogy a húsvéti böjt miatt egyébként jelentős visszaesés tapasztalható a fogyasztásban.

Fokozhatja a piac kiszámíthatatlanságát, ha az előreláthatóan kisebb májusi húskínálat Magyarországon találkozik egy élelmiszerárstop megszűnése előtti nagyobb lakossági bevásárlási hullámmal.