A Case IH mérnökei a hatvanas és hetvenes években forradalmasították a betakarítást azzal, hogy egy teljesen új technológiát dolgoztak ki. Céljuk az volt: egyszerűbben, olcsóbban, több nyereséget – ennek szellemében láttak neki a fejlesztőmunkának a Case IH mérnökei. A teljesítménynöveléshez a korlátozott erőforrások miatt a gépméret növelése nem jöhetett szóba.

A megoldást végül egy műszaki újítás hozta el: a márka 1963-ban az arizonai Tucson-ban legyártotta CX-1-re keresztelt rotoros kombájnjának prototípusát. Az új géptípussal az akkori időszak más kombájnjaihoz képest többet és kíméletesebben tudtak aratni, ami a cséplő-leválasztórendszer egyszerű, de zseniális újragondolásának volt köszönhető.

Az első 1420-1440-1460-as, akkor már Axial-Flow névre hallgató kombájnok tömeggyártása 1977-ben kezdődött.

Case IH

Negyven éve rója a földeket és ennyi idő után is pontosan teszi a dolgát – forrás: Youtube

Az Axial-Flow kombájnok cséplő-leválasztórendszerében speciális csavarmenettel, hosszanti irányban helyezték el a forgódobrotort, amelybe behordócsiga húzza be a terményt. A hatékony és kíméletes leválasztásról speciális körmök gondoskodnak, a piac egyik legalacsonyabb törtszemarányával.

A másik fontos alkotóeleme a rendszernek az önszintezésre képes Cross-Flow tisztítómű, mely dombos területen automatikusan korrigál 12 fokos lejtésig a betakarítás közben. Azaz a gép egy érzékelőrendszer segítségével, a rosták oldalirányú mozgatásával korrigálja a talajviszonyokat, mely révén kiegyenlíti a terményt a magtartályban és csökkenti az egyoldalú rostaterhelést.



Ebben a videóban ilyen rendszerrel készült remekmű, INTERNATIONAL 1480 axiális áramlású kombájn kukoricát arat egy 6 soros Case IH 1063 adapterrel. Vitathatatlanul jól néz ki még mindig, annak ellenére, hogy már 40 éve teszi a dolgát a földeken. Bár igaz, ami igaz: a formatervezése nem feltétlenül a mai trendeket tükrözi. De kit érdekel?! A lényeg, hogy menjen és dolgozzon. Ebben pedig hiba nincs.