Előnyök és hátrányok

Öntapadós módszerrel, utólag is könnyedén, kevesebb mint fél perc alatt felhelyezhető egy-egy darab, mindenféle szerszám használata és fúrás, csavarozás nélkül. Jól láthatók, mivel az üvegfelületen vannak, a minimális méret 700x500 mm.

a bütyök

Nemcsak autóbuszok, villamosok, de szinte bármilyen mezőgazdasági vagy építőipari munkagép üvegfelületein is elhelyezhetők, amennyiben azok edzett biztonsági üvegezésűek és töréskor nem okoznak sérülést.

Járműipari üvegeknél 4 mm, míg építészeti üvegeknél 12 mm vastagságig alkalmazható. Braille írásjelekkel szintén feliratozható. Hátránya, hogy domború szélvédők, többrétegű ragasztott üvegezés esetén nem alkalmazható.

ablak

vészkijárat

Így néz ki kívülről és belülről egy városi buszon

Így működik

Az üvegfelület megtisztítása, zsírtalanítása után felragasztjuk a mögöttes, fluoreszkáló, szabványos vészkijáratot jelölő címkét, és a kör alakú kivágásba helyezzük a gomba mágneskorongrészét, szintén öntapadó megoldással, majd beledugjuk az acélgyűrűt, amelyen a gépek vészleállítójához hasonló, nagy piros műanyag gomb találtható. Ezt a mágnes tartja helyén, de még be kell illeszteni egy biztonsági távtartó szalagot a kettő közé, nehogy véletlen nyomás vagy kisebb ütés (akaratlan nekitámaszkodás) véletlenszerű ablaktörést okozzon, és a járműnek soron kívül a garázsba kelljen mennie üvegpótlásra.

traktor

Természetesen traktorra, kombájnra, permetezőgépre és bármilyen más, építőipari munkagépre szintén felhelyezhető

Vész esetén a biztonsági szalagot ki kell tépni, majd a gombára (még hivatalos magyar neve nincs – a szerző) tenyérrel vagy kézéllel rá kell ütni, és az acélgyűrű kitöri az üveget. A műveletre már egy 12 éves gyerek is képes. Az új megoldást már 17 országban alkalmazzák, és megfelel az UN ECE R107, FMVSS217 és ADR 44 előírásokban foglaltaknak is.