A különleges, svéd védelmi rendszert a 42. AGROmashEXPO és AgrárgépShow-n mutatta be Schmalbach József, a J&J (PSV) Magyarország Kft. Fogmaker üzletág vezetője. Mint azt előadásában előre bocsátotta: az elmúlt években óriási technológiai fejlődés ment végbe az agráriumban, így egyebek közt az erő- és munkagépek vonatkozásában is. Könnyített, műanyag karosszériaelemek, rengeteg elektronika, egyre erősebb, s ezzel párhuzamosan kompaktabb motorok – ezek mind-mind fokozzák az eszközök gyúlékonyságát, tűzveszélyességét.


Mint azt elöljáróban elmondta: a Katasztrófavédelem statisztikái szerint 2022-ben a leégett területek mérete 2021-hez képes megtízszereződött, 331 négyzetkilométerre nőtt. A szabadtéri tűzesetek száma 2022-ben 971 volt, ami 9 százalékos növekedést jelent az előző évhez viszonyítva. A kimutatások szerint a mezőgazdasági tüzek csaknem 54%-a az aratással függ össze, ami pedig a gabonatáblákon történt tűzeseteket illeti, abból 571%-kal volt több az egy évvel korábbinál. A leégett gabona összterülete elérte a 338 hektárt, ami pedig 33-szorosa volt a 2021-es számoknak. Ezek sokkoló adatok, melyekhez az is hozzájárulhat, hogy egyre magasabb a léghőmérséklet és tovább tart az aszály. Ami pedig az erő- és munkagéptüzeket illeti: 2022-ben 85 mezőgazdasági erő- és munkagép égett ki (legalábbis ennyiről van tudomásuk a hatóságoknak), a "leggyúlékonyabb" eszközök a bálázógépek voltak, közel félszáz kapott lángra.

Schmalbach József üzletágvezető előadás közben – fotó: Klein Péter

Természetesen a képzeletbeli dobogó második fokát a kombájnok foglalják el (34 darab), majd a traktorok (10) következnek, végül a pótkocsik. A tavalyi évről még nem állnak rendelkezésre adatok, de becslések szerint megeshet, hogy a 2022-es és végül 4 egységgel a pótkocsik. Ezek teljes kiégéseket jelentenek, arról senki nem tud, hogy hány alkalommal sikerült a kezelőnek eloltania a keletkezett tüzet, valószínűleg jóval több lehet az esetszám. A szakember rámutatott, hogy a 2023-as számok még nem ismertek, de egy előzetes becslés szerint akár 10-szeres is lehet a növekedés a káresetek számában.



Nagyon gyorsan terjedő tűztípus ez, melyek ellen sajnos a kézi oltókészülékek hatástalanok, s bármennyire is sietnek a kárhelyre a tűzoltók, az égés a legtöbb esetben gyorsabb. Ráadásul a lángok nemcsak a gépet, hanem a közvetlen környezetet, a még betakarításra váró takarmányt és gyakran a gépkezelőt is veszélyezteti. Nem beszélve arról, ha egy fontos és nagy értékű gép, például egy kombájn odaveszik, akkor a többi területről már bérmunkában kell valaki mással betakaríttatni a terményt, ami több millió forintos többletköltséget is jelenthet akár. Arról nem beszélve, ha a szomszéd gazda gabonája is tönkremegy a tűzben. Mindez azért nagyon veszélyes, mert a biztosítók a tapasztalatok szerint nem nagy lelkesedéssel fizetnek.

Fogmaker

Fájdalmas tud lenni, ha az enyészeté lesz a gépünk – forrás: Pixabay

A szakember tapasztalatai szerint a legtöbb tűzeset a motortérben keletkezik (75 százalékos az arány), aztán a csapágyak, a forgó-mozgó, túlhevülő alkatrészek, majd a kipufogó-utánkezelő rendszerek következnek. A Fogmaker-nek éppen az a lényege, hogy ezeket a tűzveszélyes részeket beépített automata tűzoltó rendszerrel szerelik fel. Mi is ennek a lényege?

Az említett technológia alapját a tűzkeletkezési helyekre (a felsoroltaknál amúgy jóval több van) telepített szenzorok és szórófejek adják. Ahogy a szenzor érzékeli, hogy baj van, a rendszer a szórófejeken keresztül azonnal megkezdi a tűz oltását, illetve elfojtását. Finom szemcséjű és nagynyomású vízködöt terít szét a védendő térben, ami a hő hatására intenzív párolgásba kezd és kiszorítja az oxigént az égéstérből. Az intenzív párolgás hatékony hűtést biztosít, 10 másodpercen belül akár 700 Celsius-foknyi hőmérséklet-csökkenés is bekövetkezhet.

Az oltóanyag speciális adalékot is tartalmaz, mely vékony filmréteget hoz létre az éghető anyagon, ezáltal meggátolva a tűz visszagyulladását. A szakember arra mutatott rá: a technológia egyedi tulajdonsága, hogy akkor is működőképes marad, amikor a gép a tárolóban, áramtalanítva áll.


Schmalbach József, a J&J (PSV) Magyarország Kft. Fogmaker üzletág vezetője emellett természetesen, felhívta a figyelmet a gazda gondosságának fontosságára is, akinek feladata az erő- és munkagépek folyamatos takarítása, tisztán tartása.

S azt sem árt tudni, hogy a biztosítók díjkedvezményt adnak, ha automata rendszer működik a gépeken.