Az egyenletes fedés egyik alapfeltétele az egyenletes cseppméret.

A permetező fúvókák egy szűk nyomástartományban képesek azonos szórásképet és cseppméretet produkálni. A hagyományos vezérlők a permetlé nyomását változtatják annak érdekében, hogy az egységnyi területre jutó vegyszer a gép haladási sebességétől függetlenül állandó maradjon. Az egyes fúvókák esetében ez azt fogja eredményezni, hogy a cseppképzés és a szóráskép is megváltozik. Ha a nyomás nő, a porlasztás finomabb lesz, ha csökken, durvább lesz a cseppképzés. A cseppméret megváltoztatása azonban vagy az elvárt fedés, vagy az elsodródás megváltozását fogja eredményezni.

A szórófej sebességének változása nem csak a permetezőgép sebességének a változásával jöhet létre. Íves nyomvonalon haladó gép esetén a keret két szélső pontja, és ezzel a szélső fúvókák sebessége sem lesz egyforma.

A fenti probléma megoldására születtek már megoldások, melyek közül az egyik a John Deere 2018-as szezonban elérhetővé vált Exact Apply nevű rendszere.

Revolver tartó, két egyszerre működtetett fúvókával – fotó: John Deere

Ennek a kialakítása lehetővé teszi, hogy megváltozott sebességi körülmények között is állandó keretnyomással, tehát egyenletes cseppmérettel dolgozhasson a gép. A revolverfejen hat, párhuzamosan elhelyezett fúvóka van. Ezek közül a két szemben (elöl és hátul) elhelyezkedő fúvóka dolgozhat egyszerre. A vezérlést külön-külön mágnes-szeleppel oldja meg a gyártó. A mágnes-szelepek lehetővé teszik a szakaszos működtetést is. Ezt úgy érik el, hogy a szelepek pulzáló mozgásra képesek. A vezérlő egy cikluson belül a nyitási időt 25 % és 100 % között képes módosítani. Egy-egy szelep másodpercenként 15-ször nyit és zár. A párban dolgozó fúvókák, és az egymás mellett elhelyezkedő szórófejek, egymással fél ciklussal eltolva nyitnak és zárnak. Ennek következtében a csőrendszerben az áramlás folyamatos maradhat, a nyomás pedig közel állandó.

Az együtt dolgozó fúvókákat úgy kell kiválasztani, hogy egyenletes terület egységre jutó kijuttatást lehessen elérni a teljes sebességtartományon belül. Az együtt dolgozó fúvókák külön is működtethetők, egymást helyettesíthetik, vagy kiegészíthetik. A vezérlő automatikusan változtatja a párban működtetett fúvókák nyitvatartási idejét a szórófej sebességének függvényében, tartva a beállított keretnyomást, és az elvárt cseppméretet.

Különösen hasznos a rendszer használata, ha a gép íves nyomvonalon halad, mert a vezérlő ilyenkor is biztosítja az egyenletes kijuttatást, annak ellenére, hogy a keret két végpontja között nagy sebességkülönbség léphet fel.

A rendszer használható a hagyományos módon is, tehát úgy, hogy csak egyetlen fúvókát működtet 100 % nyitvatartási idővel, vagyis folyamatosan. Az elsodródás csökkentése érdekében használt, nagy cseppeket képző légbeszívásos fúvókák esetén, csakis így használható, mert azok alkalmatlanok erre a gyors nyitás-zárási folyamatra!

A belátható előnyök mellett, néhány apróságot megjegyeznék:

Hagyományos permetezőgéppel és szórófej vezérléssel is jó eredmények érhetők el az alábbiak alapján: A kijuttatást a forgókban kell kezdeni. Ekkor a bejárt területen a szakaszvezérlő automatika, vagy a kezelő kikapcsolja a kijuttatást. Így elérhető, hogy a fordulókban nem okoz gondot a keret két végpontja közötti sebességkülönbség. Ha a vegyszerezés során a gépkezelő igyekszik állandó sebességet tartani, akkor a keretnyomás, és ennek következtében a cseppképzés is közel egyforma a bejárt területen. Magyarországi viszonylatban kevés gazdaság kényszerül arra, hogy nagy táblákat rétegvonalak mentén műveljen, tehát a permetezők viszonylag kis területeket járnak be íves nyomvonalak mentén. Vagyis a munkavégzés nagyrészt hatékonyan elvégezhető egyszerű sebességarányos kijuttatással és szakaszvezérléssel.

Fontos kérdéssé válik, és meggondolandó: Mekkora terület, hány üzemóra szükséges ahhoz, hogy a beruházás megtérüljön?

Szélcsendes permetezést kívánok,

Fecsó Gábor

Érdemes körülnézni az Agroinform.hu portál Piacterén, ahol több mint 1.000 permetezőgép apróhirdetés között válogathatnak olvasóink!