Az előzőleg bálacsoportokba összegyűjtött bálák szállítójárműre rakodására a legalkalmasabbak a teleszkópos rakodók, de azok is abban az esetben, amennyiben megfelelő munkaeszközzel vannak szerelve. Az ilyen munkákhoz nemcsak a rakodó vásárlásakor, de utólag is kiegészíthető a munkaeszközparkja a megfelelő bálarakodó villával.

gép

Bálarakodás dupla bálatüskével, teleszkópos rakodóval – fotó: Agroinform.hu

A hengerbálák egyesével történő rakodása általában mind az önjáró teleszkópos, mind pedig a traktoros homlokrakodóknál szúrótüskével történik. Ezeket a bála szélességének megfelelően különböző hosszúságban lehet beszerezni a rakodókhoz, és léteznek olyan szúrótüskék, amelyek hidraulikus bálaletolóval vannak kiegészítve.

Amennyiben már előzőleg rakodóval vagy farvillával összehordott bálacsoportok rakodását kell megoldani, úgy a dupla szerelésű bálatüske az ideális megoldás, amellyel egyszerre két, egymás mellé fektetett bála is megfogható és mozgatható.

gépBálatüskével és bálalifttel szerelt traktoros homlokrakodó – fotó: kaposgép.hu

A szúrótüskés bálavilláknál elérhető már bálalifttel, illetve plusz emelőkarral kombinált változat is, amelyek leginkább az alacsonyabb emelési magasságú homlokrakodóknál jelenthetnek segítséget bálakazlazásnál vagy kazalból való rakodásnál.

Sok helyen lehet találkozni a trágyavilla traktoros homlokrakodón bálarakodáshoz történő alkalmazásával. Ezzel a munkaeszközzel is megoldható a bálák rakodása, de a villa rövid tüskéi miatt a bála stabil, biztonságos mozgatása csak leszorítóval rendelkező trágyavillánál elfogadható, ellenkező esetben nagy a lecsúszás veszélye.

gép

Sok helyen lehet találkozni  a trágyavilla traktoros homlokrakodón bálarakodáshoz történő alkalmazásával – fotó: Agroinform.hu

Az utóbbi években a bálagyűjtő kocsik terjedésével újabb konstrukciójú bálmegfogó villák jelentek meg a teleszkópos rakodókhoz, melyekkel a bálagyűjtő kocsi által leürített, egy vonalba fektetett 1-3 darab hengeres bála rakodható úgy, hogy a munkaeszköz tüskés szorítóvillái a bálák palástjának külső részét ragadják meg, és így mozgatják.

A villakonstrukció a rakodó gépszerkezetéhez képest hidraulikusan lebillenthető, így könnyen meg tudja ragadni a villa két szárnyán lévő tüskékkel a fekvő bálákat is.

kép

Hidraulikusan billenthető szorítóvilla csoportos bálarakodáshoz – fotó: manitou.com

A szenázsbálák rakodása speciális bálaszorító villát igényel, hiszen itt lényeges, hogy a légmentesen becsomagolt bálákat körülvevő csomagolófólia még véletlenül sem sérülhet meg a rakodás vagy a szállítás folyamán. Így mozgatáskor a rakodó szorítóvilláinak még élei sem lehetnek, amelyek bevágnának a fóliába.

Ezek a villák általában csak egy bála megfogására alkalmas méretben készülnek, viszont létezik kifejezetten szögletes bálaszenázs megfogására alkalmas verzió is.

gép

Szögletes bálaszenázs megfogására alkalmas bálavilla – fotó: avant.com

Ha már a szögletes nagybáláknál járunk, konstrukciós szempontból azok rakodásához is igen széles választék áll rendelkezésre, legyen szó önjáró rakodóról vagy traktoros homlokrakodóról.

A legáltalánosabb és legszélesebb körben ismert itt is a kettes vagy hármas szúrótüskés változat leszorítóval vagy anélkül. Ezek kettes-hármas bálacsoport rakodását is kiválóan megoldják, és egyszerűségük, kis beruházásigényük miatt kedvelt munkaeszközei a rakodóknak.

gép

Bálaszorítóval működő bálavilla – fotó: deere.com

A két oldalról szorítóvillával felszerelt adapterekkel általában egy vagy maximum két bála mozgatható biztonságosan, és kialakításuknál, illetve működésüknél fogva nem igazán a bálák pótkocsira rakodásának ideális eszközei, hiszen a két szorítóelem vízszintes irányban egy hidraulikus munkahenger segítségével kerül nyitásra, így a bálákat egymás mellé nem igazán tudja szorosan helyezni.

gép

Szögletes bálák rakodására kialakított tüskés bálavilla – fotó: attachmentsintl.com

A korábbi cikkünkben említett bálázóval együtt vagy traktorral külön üzemeltetett bálagyűjtők által a tarlón 3-4-es csoportokba gyűjtött bálák rakodásához a hengerbálák szorítótüskés bálavillájához hasonló, bálatüskével kombinált, szorítóvillás munkaeszköz szükséges.

Ezzel a konstrukcióval három-négy darabból álló, függőlegesen egymásra gyűjtött, szögletes nagybálák együtt megfoghatók, és egyben a szállítójárműre helyezhetők, kazlazáskor pedig ugyanígy a tárolóhelyre vagy kazalba rakodhatók.

gép

Bálatüskével kombinált szorítóvillával történő bálacsoport rakodása – fotó: claas.com

Ez a fajta rakodási technológia az egyik legköltséghatékonyabb megoldás. Mint ahogy korábban ismertettük, vannak olyan, bálázóval üzemeltetett bálagyűjtők, amelyek nem függőlegesen, hanem vízszintesen egymás mellé, két- vagy háromdarabos csoportokba gyűjtik a szögletes nagybálákat.

Ezeket a bálacsoportokat együtt ugyancsak speciális keretes kialakítású, a bálába behajtható bálamegfogó tüskékkel kombinált munkaeszközzel szerelt rakodóval mozgathatjuk, bár ezek az adapterek kissé bonyolultabbak, mint a fentebb felsorolt szorítóvillás változatok.

gép

Bálarakodás, behajtható bálamegfogó tüskékkel kombinált bálamegfogó kerettel – fotó: deere.com

Rövid összeállításunkból is kitűnik, hogy mennyire széles a bálarakodáshoz elérhető munkaeszközpark a rakodógépekhez, így napjainkban már nem jelent problémát a bálagyűjtési technológiához és a szállítási kapacitáshoz megfelelő rakodási technika összeállítása.

Ha homlokrakodót vagy más munkagépet keres, érdemes az Agroinform.hu Apróhirdetés és Géppiac rovatainak ajánlatai között böngésznie.