Cikkünkben megpróbálunk néhány mondatban segítséget nyújtani ebben a kérdésben is.

szántás

Nyári szántásnál szinte elengedhetetlen a elmunkáló egység alkalmazása – A szerző felvétele

A szántással egy menetben végzett elmunkálás feladata a rögök rendezése, szétbontása, a szántás után visszamaradó felszín egyengetése, a szántott réteg felszín alatti tömörítése, a nedvességmegőrzés elősegítése. A szántáselmunkáló eszközök kialakítás szerinti kiválasztása a talaj nedvességi állapotától, a kötöttségétől és a szántás időpontjától is nagyban függ.

szántás

Későn lekerült elővetemény betakarítását követően a hengeres gyűrűs szántáselmunkáló egység alkalmazása indokolt – A szerző felvétele

Nyári szántásnál szinte elengedhetetlen a elmunkáló egység alkalmazása. A fogas simítóval és hengerrel kombinált szántáselmunkáló alkalmazása ilyenkor a legoptimálisabb.

Későn lekerült elővetemény betakarítását követően, amikor a vetés előtt közvetlenül kell szántani, akkor leginkább a hengeres gyűrűs szántáselmunkáló egység alkalmazása indokolt.

szántás

Homoktalajon a tömörödött magágyalap előkészítése és a szélerózió okozta talajkárosodás megakadályozása miatt fontos használata – fotó: tigges.com

Napjainkra már több kísérlet bebizonyította, hogy az őszi mélyszántáskor is javasolt az egy menetben történő elmunkálás, mert a korábban kedvezőnek ítélt téli fagyok hatása a megnövekedett felszínű elmunkálatlan szántásokra nézve fokozottan veszélyes, mivel az így létrejövő talajporosodás eróziós károk fokozódásához vezet, továbbá a csapadék hatására eliszapolódik, kiszáradáskor cserepesedik, kérgesedik. Ezek a hatások rövid időn belül a termőréteg leromlásához vezetnek.

A szántáselmunkálás nemcsak a rögösödésre hajlamos talajokon, hanem a homoktalajon is javasolt. Ezen a talajtípuson az tömörödött magágyalap előkészítése és a szélerózió okozta talajkárosodás megakadályozása miatt fontos használatuk.

szántás

A fogas simítós változatok leginkább az eke gerendelyével párhuzamos elrendezésben vannak felszerelve a munkaeszközre – fotó: gassner-online.de

A gyártók napjainkban leginkább a rögrendező rugós fogakkal kombinált, gyűrűs szántáselmunkálókat kínálnak az ekékhez. Van néhány modell, ami szimplán csak az eke teljes munkaszélességében dolgozó fogas simítót szerelt külön rendelés esetén az ekére.

Az ekéhez való csatlakoztatás tekintetében az egy ponton kapcsolt vontatott és központi felfüggesztésű konstrukciók egyaránt jellemzőek, viszont nagyobb munkaszélességű változatoknál már teljesen rászerelt tagonként külön-külön talajkövető változatok is elérhetőek. Itt a talajra gyakorolt nyomást rugós terhelésszabályozással lehet beállítani.

szántásKözponti felfüggesztésű szántáselmunkáló – A szerző felvétele

A fogas simítós változatok általában egyszerűen le- és felhajtható, leginkább az eke gerendelyével párhuzamos elrendezésben vannak felszerelve a munkaeszközre. Ezek nagyon kis vonóerőigénytöbbletet várnak el a vontató traktortól, és az eke átfordításánál sem jelentenek nagyon nagy terhet a vázszerkezet számára. Egyszerű kivitelük miatt beruházási igényük is kisebb, mint a különböző gyűrűs-hengeres + fogas simítós kombinációknak.

A vontatott modellek döntő többségben a ékgyűrűs kivitelű, dupla soros nehéz szántáselmunkálók, melyek már tömegüknél fogva sem alkalmasak az ekére függesztett megoldás alkalmazására.

szántás

Forgó elmunkáló egységekkel dolgozó egykori hazai szántáselmunkáló – fotó: Mezőgép Kecskemét

Korábban a féligfüggesztett hazai gyártású ágyekékre a ma már rotációs művelőelemként ismert forgó elmunkáló elemet alkalmazó szántáselmunkáló is elérhető volt, melyek kevésbé voltak érzékenyek a talaj nedvességtartamára, így igen széles felhasználási lehetőséget biztosítottak a gazdaságoknak. Ezek erősen szármaradványos talajon is jól működtek, és minimális, +5 százalékos teljesítménytöbbletet igényeltek.