High-tech az erdők mélyén

Egy új típusú erdészeti gép járja Svédország erdeit, amely minimális károsanyag-kibocsátással rendelkezik, valamint költséghatékony, a lehető legjobb munkakomfortot nyújtja, és egy 2019-ben indult nagyszabású együttműködési projekt eredménye.

A koncepciógép neve Centipede, nyolc svéd erdészeti vállalat és egy erdészetigép-gyártó fejlesztette ki közösen: a Södra, Sveaskog, SCA, Holmen, Norra Skog, Mellanskog, Stora Enso és BillerudKorsnäs, valamint a Komatsu Forest erdészetigép-gyártó. A gép jelenleg tesztüzemben dolgozik, de már az első tapasztalatok is ígéretesek.

A svéd erdőgazdálkodás is nagy kihívásokkal néz szembe, a fenntarthatóság kérdésével a középpontban. A Centipede koncepciógép innovatív technológiájával a leginkább fenntartható erdőgazdálkodást hivatott biztosítani.

Alacsony környezeti terhelés, termelékenység és ergonomikus munkakörnyezet

A Centipede-t nemcsak az erdészet szakmai elvárásainak megfelelően fejlesztették ki, de három fontos előnyt kínál: alacsonyabb talajtömörödés, nagyobb termelékenység és jobb munkakörnyezet.

Sokan nem is gondolják, hogy az erdőgazdálkodásban is számít a talajtaposás, a tömörödés mértéke. A szállítási sebesség növelése mind a könnyű vezethetőséggel, mind a terepjáró képességgel egyaránt fokozható, természetesen a pillanatnyi körülményekhez képest (terepvisoznyok, domborzat, rendelkezésre álló hely.

erdészeti gép

Itt is kiemelt szempont a talajtömörödés minimalizálása – fotó: www.centipede.komatsuforest.com

A munkakomfort terén a zaj, a rezgések csillapítása, fűtés-klimatizálás az ergonomikus kezelőszervek köre a kisebb kihívás. A nagyobbat éppen a nehéz terep, dagonyák leküzdéséből és néha tuskókon és gyakran vastag ágakon, rönkökön történő áthaladás jelentik, amelyek igencsak lerontják a gépkezelő komfortját. Ezt szintén ki kell védeni, legalábbis jelentősen csillapítani valamilyen megoldásokkal.

A napjainkban szinte egyeduralkodó 2+2-es elrendezésű, egyenként is láncolható vagy lánctalpszerű szerkezettel felszerelhető futóműveket eleve széles, gumihevederes, újfajta kialakítású járóművekre cserélték. Ez nemcsak a fajlagos talajterhelést minimalizálja, de nagyfokú stabilitást is nyújt, nagy vonóerőt képes átadni, valamint teljesen új felfüggesztéssel kapcsolódnak az alváztagokhoz, jelentősen csökkentve a terep okozta erőhatásokat.

Ez utóbbinak köszönhetően a Centipede olyan területekre is eljuthat, amelyek általában téli (fagyott) kitermelési területnek számítanak, vagy olyan területekre, ahol jelentős mennyiségű a csapadék. Összefoglalva: a Centipede egész évben képes dolgozni, így jelentősen növelve a jövedelmezőséget.

A számos innovációnak köszönhetően a Centipede nemcsak tempósabban halad terepen, és nagyobb a hasznos teherbírása, mint a viszonyítási alapként használt Komatsu 855-ösnek, de mindkét tulajdonság hozzájárul a termelékenység jelentős növekedéséhez, nem beszélve az akár 15 százalékkal kevesebb üzemanyag-fogyasztásról puha talajviszonyok esetén, ami szintén kedvező a környezetvédelem és a jövedelmezőség szempontjából.

A prototípus megépítése előtt kiterjedt tanulmányokat folytattak, és egy merőben új gépkoncepciót dolgoztak ki. A tervezett gépet már előzetes szimulációk és gyakorlati tesztek segítségével kiértékelték, és az átfogó tesztelések idén tavasztól folytatódnak, s ezen eredmények függvényében születik döntés a projekt folytatásáról.

erdészeti gép

erdészeti gép

Alapjaiban újragondolták és -tervezték a kihordó gépet – fotók: www.centipede.komatsuforest.com

A projektben részt vevők véleménye a „Százlábúról", a jövő erdei gépéről

Magnus Bergman, az SCA Skog műszaki és digitalizációs vezetője, a projekt irányítóbizottságának elnöke:

"Az erdészeti ipar és a Komatsu most közösen visznek véghez egy nagy technológiai ugrást egy olyan géppel, amely környzetbarátabb és jobb munkakomfortot nyújt, ugyanakkor hatékonyabb fakitermelést tesz lehetővé. A Centipede segítségével meg lehet felelni az egyre rövidebb ideig fagyott talajból adódó kihívásoknak, ezért a gép az erdészet egyik legfontosabb fejlesztési projektje."

erdészeti gép

A népes fejlesztőcsapat – fotó: www.centipede.komatsuforest.com

erdészeti gép

A gyakorlati tesztek kora tavasztól folytatódnak, biztató eredményekkel – fotó: www.centipede.komatsuforest.com

Magnus Petersson, a Södra vállalkozói és technológiai fejlesztési vezetője:

"Akik az erdőgazdálkodásban tevékenykednek, tudják, milyen fontos az erdő művelése, a talaj károsítása nélkül. Az erdőtulajdonos tagok olyan földet szeretnének átadni a következő generációnak, amelyet minimális behatásokkal művelnek. Ez növeli az erdő pénzügyi, társadalmi és kulturális értékeit. Azzal, hogy cégünk részt vesz az erdészeti gép következő generációjának fejlesztésében, minden bizonnyal a családi tulajdonú erdőgazdálkodók is nagyra értékelik."

Anders Järlesjö, a Sveaskog erdészeti technológiai vezetője:

"A talajterhelés minimalizálása az erdőkben is fontos kérdés, vagyis egy jelentős és régóta várt fejlesztés, amely teljes mértékben összhangban van a Sveaskog hosszú távú, fenntarthatóbb erdőgazdálkodásra irányuló törekvéseivel. Ez kiváló lehetőség, hogy az erdészeti ágazatban közösen nagy lépést tegyünk előre egy hatékony, de kíméletesebb géppel, módszerrel."

Forrás: www.centipede.komatsuforest.com