"Egyes időigényes kezelési feladatok újra, meg újra ismétlődnek, ilyen például az anaerob emésztőüzemünk ellátása. Annyi időt azonban nem igényel, hogy erre egy alkalmazottat foglalkoztassunk" – mondja Pierre és Audrey Besançon. Mayenne-i gazdaságukban tejtermeléssel, baromfitartással és biogáz-termeléssel foglalkoznak. Emellett a Loadix, az első mezőgazdasági anyagmozgató robot teljes körű tesztje is itt zajlik. A brazil ManuRob startup által kifejlesztett eszköz duplán innovatív: amellett, hogy elektromos, teljesen autonóm – írja a Farm-Connexion.


A robot hidraulikus emelőkarja  4,10 m-re nyúlik és 2 tonnát képes felemelni. A működéséhez szükséges energiát egy villanymotor és egy 60 kWh-s akkumulátor biztosítja, teljes töltési ideje 2 óra, de mivel a robot tárolóhelye egyben töltőállomás is, a Loadix két munkamenet között is töltődik, a töltés intenzitásától függően 2-4 órán át.

állattenyésztés

A ManuRob elsődlegesen a biogázüzemet is működtető gazdálkodókat célozza meg a robottal – forrás: Facebook/Loadix

A Loadix teljesen autonóm minden műveletben, beleértve a munkaeszközök felvételét és lekapcsolását egyaránt. Ehhez a robot Lidar érzékelőkkel meghatározza a pontos helyzetét, majd pozícionálja magát a csatlakozáshoz. Speedlink készülék biztosítja a hidraulikus csatlakozást. Az egyes szerszámokon található RFID-címke lehetővé teszi a rakodó számára, hogy megbizonyosodjon arról, hogy a megfelelő szerszámmal rendelkezik.

A bejárandó útvonalak, a tartozékok tárolási helyeinek, a vezérlőalkalmazásban kezelendő anyagok tárolóhelyeinek feltérképezése után a robot elvégzi a gazdálkodó által rábízott feladatokat.

"A gazdálkodó napi feladat- és ütemtervet állít fel, például hogy ekkor és ekkor 1 tonna trágyát helyezzen el egy adott helyen, vagy hogy anyagot mozgasson a biogázüzemben" – magyarázza Pierre Germanaud, a ManuRob termékmenedzsere.

Az autonóm munka mellett a Loadix kézi üzemmóddal is rendelkezik, hogy elvégezzen egy adott feladatot, például raklapot rakodjon ki egy teherautóból.



A ManuRob elsődlegesen a biogázüzemet is működtető gazdálkodókat célozza meg a robottal.

"A munka ellátásához itt számos ismétlődő feladatot kell elvégezni, amelyeknél azonban az üzemeltető jelenléte nem jelent hozzáadott értéket" – mondja Richard Swift, a ManuRob marketing igazgatója. –"Ezek tehát robotizálhatók. Ugyanakkor a Loadix sokoldalú és skálázható, ezért azon dolgozunk, hogy a lehető legtöbb feladat ellátására képes legyen."

Az első robotokat idén gyártják le, majd hivatalosan az Eurotier-en mutatják be. A ManuRob célja, hogy 2025-ben forgalomba hozza az eszközt.