A nyár szép lassan elköszön tőlünk, de még mindig van lehetőségünk, hogy termeljünk a kertünkben. Ősszel a talaj hőmérséklete még kellően meleg, a csapadékmennyiség is jóval több, mint nyáron és a hideg éjszakák is segítenek megőrizni a növények számára a nedvességet. Ráadásul a gaz is lassabban tud csak növekedni, így minden ideális rá, hogy egy kicsit meghosszabbítsuk az ültetési szakaszunkat. Ráadásul milyen jó is az, amikor az üresnek látszó ágyásaidról jól tudod, hogy nagyon is van lakójuk, akiről lehet és érdemes is gondoskodnod, hogy vagy még ősszel, vagy tavasszal csodás ételeket készíthess belőlük.

Adunk néhány ötletet, hogy mit és milyen módon vethetsz még szeptemberben.

fokhagyma ősszel

A fokhagyma ősszel is ültethető. Fotó: 123rf.com

  • A növények három módon képesek átvészelni a telet. Vagy mag formájában, vagy fiatal növényként, vagy kifejlett állapotukban. Vannak olyan hidegtűrő zöldségfajták, amelyeknek a magja ősszel elvetve jól viseli a téli fagyokat is, azonban nagyon fontos, hogy ezek magját csak akkor vesd el, ha biztos vagy benne, hogy idén már nem kelnek ki. A téli vetést csak fagymentes időszakban szabad elvégezni, és a frissen vetett magot mindig be kell takarni mulccsal, vagy komposzttal.
  • A fehérrépa magjait 1 cm mélyre vesd, majd még mielőtt megjelennek a csírák, ültesd szét körülbelül 8 cm távolságra.
  • A hónapos retek egészen a hónap közepéig vethető. Ráadásul már a felmagzástól sem kell tartanod, és az íze is jóval édesebb lesz, mint tavasszal. A magokat 15 cm mélyre kell vetni, a palántákat viszont 1 cm mélyre és 2,5 cm távolságra egymástól. Később érdemes ritkítani, hogy 5 cm legyen közöttük, mert úgy nagyobb retkek nőnek majd. Folyamatosan öntözd őket, különben nem fognak kellően nagyra fejlődni.
  • Sárgarépát is tudsz ilyenkor vetni, csak ügyelj rá, hogy rövid tenyészidejűt válassz.
  • Az őszi fokhagyma ültetésére a legjobb időszak szeptember közepe, de egész október végégi ültetheted. A legfontosabb, hogy még a tél beállta előtt kifejlődjenek és megerősödjenek a gyökerei.
  • Nem csak a fokhagymának, a vöröshagyma ültetésének is most jött el az ideje. Ha legalább 5-6 cm mélyre duggatod a hagymákat, akkor szép, hosszú szára lesz majd tavasszal, és kitűnő lesz újhagymaként.
  • A sóska és a spenót magjainak elvetésével sem késtél még el, hiszen azokat egészen november elejéig tudod szabad földbe tenni, hogy kora tavasszal friss zöldség kerüljön az asztalodra.
  • Bár kezdünk elfeledkezni róla, a mák is vethető ősszel. Ráadásul ilyenkor már a máktokbarkó sem jelent rá veszélyt. Ha még most elveted, a tél előtt kikelnek a növények,  áttelelnek és tavasszal gyors növekedésnek indulnak. Mire a kártevői észbe kapnak, a mák már el is virágzott.
  • A salátát a legpraktikusabban két sor hónapos retek közé tudod vetni. Azonban ne várd, hogy még idén falatozhatsz belőle, hiszen a földben fogja kivárni a tavaszt. Biztosan nagyon fogsz neki örülni, amikor áprilisban már hozzá is juthatsz a kora tavaszi vitaminforráshoz, ráadásul a saját kertedből. Akár közvetlenül a földbe is vetheted, de palántázással is próbálkozhatsz. A palántákat október közepén ültesd ki, így májusban már szedheted is a finom salátát. Fontos, hogy a saláta nem csak tavasszal szomjas. Az őszi vetésnél is ügyelj rá, hogy elegendő vizet és tápanyagot kapjon, és válassz számára egy kellően napos helyet a kertedben.

Ősszel is vethetünk a kertünkbe zöldségeket. Fotó: 123rf.com

  • A gyümölcsfákat is leginkább ősszel érdemes ültetni. Ilyenkor a fa nyugalmi állapotban van, így nem viseli meg annyira a helyváltozás. A facsemetét cserépben, földlabdában, illetve szabad gyökérzettel tudod megvásárolni. Nagyon fontos, hogy ügyelj arra, hogy minél kevésbé sérülhessen meg a növény a szállítás során. Különösen a szabad gyökérzettel megvásárolt példányokra kell nagyon odafigyelni. Miután hazavitted, ültesd el minél hamarabb a fát, azonban előtte vizsgáld meg és vágd le megsérült gyökérrészeket. Próbáld meg a legkisebb részeket eltávolítani. Majd áztasd vízbe, és állítsd be a gödörbe, amit ástál neki. Ha a gyökérzetével együtt kényelmesen elfér, akkor már csak be kell fedned a gyökereit földdel úgy, hogy a fa stabilan álljon. Ezután öntözd meg jól.
  • A karalábé remek salátákba, levelesekbe, de töltött karalábéként, vagy főzelékként is kiváló. Ráadásul most is elvetheted. Fél cm mélyre vesd a magokat, majd csírázás után ritkítsd. Akkor szedd le, amikor körülbelül 8 cm az átmérője, mert ekkor még finom zsenge.
  • Az ősszel termesztett brokkoli sokkal nagyobb és édesebb lesz, mint ha tavasszal veted. Ültesd őket 15 cm-re egymástól és a sorok között legyen 60 cm távolság.
  • A kel imádja a hideget. Az első hóesésig folyamatosan tudod majd szedni.Vesd 1,5 cm mélyre, 20–25 cm távolságra.
  • A káposzta még a fagyokat is nagyon jól viseli. Sőt, még édesebb lesz az íze tőle. Nagyon szereti a napsütést, így ennek megfelelően keress számára ágyást a kertedben. Ültesd 1,5 cm mélyre, és nagyon ügyelj az öntözésére, mert nagyon hamar kiszárad.
  • Sokan vetnek ilyenkor burgonyát, hiszen enyhe tél esetén annak gumói nem fagynak el.