Ha tavasz, akkor tulipán. Mert ez a csodás virág már a tavasz elején elkápráztat bennünket szépségével. Ráadásul minden évben. De vajon tényleg semmi sem kell tennünk érte, hogy virágba borítsa a kertünket? Vagy érdemes kiszedni a hagymákat az elvirágzást követően? És vajon mire van szüksége a tulipánnak ahhoz, hogy jól érezze magát, és mi is, amikor a virágaira nézünk. Tudd meg, és add meg neki, amire szüksége van, hogy sokáig gyönyörködhess a virágjában!

Ezt tedd, hogy minden évben csodás tulipánjaid legyenek

A tulipán nem igényel túlságosan sok gondozást. Ha elültettük a hagymáit, hosszú éveken át gyönyörködhetünk benne, minden tavasszal. Azonban a tulipán is szereti a változatosságot, így nem szeret hosszú éveken keresztül ugyanott élni. Éppen ezért érdemes 4-5 évente felszedni a hagymáit. Ez azért is hasznos, mert idővel a hagymák egyre mélyebbre kerülhetnek a talajban, és már nem fognak virágozni.

Várjuk meg, amíg a tulipán elvirágzik, majd távolítsuk el az elszáradt virágszárat, így a hagymák megfelelő mennyiségű tápanyagot tudnak gyűjteni a következő virágzáshoz. A felszedést lehetőleg száraz időjárásban végezzük, majd hagyjuk a hagymákat pár napig árnyékos helyen. Csak az egészséges hagymákat tegyük el. Őszig tartsuk a hagymákat száraz, hűvös és sötét helyen. Kiváló megoldás lehet erre a garázs, vagy a pince.

tulipán

A tulipán minden évben virágba borítja a kertet tavasszal. Fotó: Shutterstock

A legjobb, ha papírzacskóba tesszük a hagymákat, és így kerülnek egy ládába, ahol biztosítva van számukra a szellőzés. A pihenőidő leteltével a hagymákat a talajmenti fagyok beállta előtt ültessük el. Erre a legjobb a szeptember, vagy legkésőbb az október.

Így gondozd a tulipánodat

A tulipán hagymájából több húsos, megnyúlt levél közül tőkocsányon emelkedik ki egyetlen virága. A hat, harangként összeboruló lepellevél sokféle színben pompázhat, ám leggyakrabban piros vagy sárga színben találkozhatunk vele. Elsősorban a sziklás, köves talajt kedveli. Virágait márciustól csodálhatjuk meg. Általában dél körül nyílik ki, majd estére visszacsukja csodás virágát.


A tulipánok nem túl válogatósak, így a kerti talaj megfelelő számukra. Kedvelik a napos fekvést, de félárnyékban is jól érzik magukat. Bent is hagyhatjuk a hagymákat a talajban, ám idővel ezek egyre lejjebb kerülnek, így érdemes őket 4-5 évenként felszedni, és ősszel újra elültetni.

A tulipánhagymákat 10 cm mélységbe kell elültetni, egymástól körülbelül 15-20 cm-es távolságra. Az ültetésre a legmegfelelőbb időpont a szeptember és az október, hiszen ekkor már nincs annyi kártevő a talajban, mint korábban, viszont a hőmérséklet megfelelő az ültetéshez.

Mielőtt azonban hozzálátnánk a hagymák ültetéséhez, mindenképp készítsük elő számukra az ágyást. Ássuk fel, és gyomtalanítsuk, majd készítsük el az ültetőgödröket, amelyekbe a hagymák a csúcsukkal felfelé kerüljenek elültetésre. Az ültetés után nem szükséges megöntözni a földet.

Sajnos nem csak mi vagyunk oda ezekért a gyönyörű virágokért, hanem a meztelen csigák és a levéltetvek is, és vírusos betegségek is megtámadhatják.

Ha ősszel lekéstünk a tulipán elültetéséről, tavasszal cserépben meghajtathatjuk a hagymákat. Azonban a tulipán hagymáinak nem véletlenül az ősz az ültetési ideje, hiszen szükségük van hidegre. Éppen ezért, a hagymákat tegyük két-három hónapra egy papírzacskóban a hűtőbe. A teleltetés végén ültessük el a hagymát virágföldbe. 15-20 Celsius-fok a legalkalmasabb arra, hogy a hagymák meggyökerezzenek. A cserepet tegyük ilyenkor világos, de ne túlságosan meleg helyre. Kevés vizet adjunk neki, de ne pangjon a víz a cserépben.

Így tartsd a tulipánt vázában

Ha nem csak a kertben, hanem az otthonunkban is minél tovább szeretnénk gyönyörködni a tulipán szépségében, pár apró trükkel elérhetjük, hogy minél tovább legyen szép a vázában.

Ehhez távolítsunk el róla minden levelet, ami a vízbe kerülne a vázában. Vágjuk meg alul ferdén a szárát, hogy minél több vizet legyen képes felvenni. Mindig frissen fertőtlenített vázába tegyük a tulipánt. Kétnaponta vágjunk le a szárából 2 centimétert. A vizet rendszeresen cseréljük, és adjunk tápoldatot is a vízhez.

Akár pár szem jégkockát is bele lehet dobni a vázába. A váza ne kerüljön napfényes helyre, hanem inkább egy árnyékos, kevésbé meleg helyet keressünk neki. Így akár tíz napig is szép marad a vázában a tulipán.

Néhány különleges tulipán

1. A papagáj tulipán közepesen magasra tud megnőni. Kései virágzású, így a tavasz második felében nyílik. Akár cserépbe ültetve is jól érzi magát. Különleges, élénk színei miatt nagyon kedvelt. Szirmai csavartak.

tulipán hagyma

A tulipán hagymáit érdemes néhány évente kiszedni a talajból. Fotó: Shutterstock

2. Az ágas tulipán Közép-Ázsiából származik. Alacsony növésű virág, melyeket leginkább balkonládákba, sziklakertekbe szoktak ültetni, de virágágyások szegélyeként is nagyon jól néznek ki. A virágai általában pirosak, ritkán barackszínűek. Ez a faj azért különleges, mert a többi tulipánhoz képest akár 4-5 virágot is tud hozni, ezért kapta a nevét is. A kötött talajokat nem kedveli, hiszen a pangó víz nem tesz jót neki.

3. Az erdei tulipán általában csoportosan található meg. Karcsú szára és sárga virága van, mely áprilisban nyílik.

4. A törpe tulipán Törökország és a Kaukázus területén őshonos, igen alacsony termetű növény, ezért kapta a nevét is. Rengeteg színben találkozhatunk vele. Jellemző rá, hogy a torok színe eltér a szirmok színétől.

A tulipán titkai

Bár sokunk kertjében ott van, sok titkát nem is ismerjük a tulipánnak.

1. Hollandia nem a tulipán őshazája

Bár sokan úgy hiszik, Hollandiából származik, a tulipán őshazája Közép-Ázsia. Innen került el Hollandiába, amely manapság legnagyobb termesztője lett. Itt látogatható a világ legnagyobb virágoskertje is, a Keukenhof, amely a hollandiai Lisse városka mellett található.

2. Kék tulipánt ne keress

A tulipán a kék kivételével sokféle színű és mintájú lehet. Azonban ez az egyetlen szín, amelyben egészen biztosan nem fogunk vele találkozni, legfeljebb művirág formájában.

3. A tulipán és a szerelem

Perzsiában a piros tulipán a szerelem jelképe, a benne lévő fekete, középső rész pedig a szerelmes szívet jelképezi. Ezzel szemben a keresztény szimbolikában a fehér tulipán a testi és lelki tisztaság jelképe. Franciaországban XIV. Lajos uralkodása alatt vált udvari virággá, mellyel az udvarhölgyek dekoltázsukat is díszítették.

4. Ahány ház, annyi féle tulipán

A tulipán a liliomfélék családjába tartozik, és mintegy 100 faja, és többezer nemesített faja létezik. Neve a fárszi, vagyis a perzsa „toliban" szóból származik, amely turbánt jelent. Ez nem is csoda, hiszen alakja tökéletesen hasonlít a fejfedőre. Hazánkban régen tulipántként vált ismertté.

5. A tulipánt a törököknek köszönhetjük

A tulipánt már nagyon régóta ismerjük és szeretjük, de a törökök kezdték el termeszteni, I. Szulejmán császár uralkodása alatt. Rajtuk keresztül jutott el ez a gyönyörű virág hazánkba is, a 16. századbeli hódoltság idején. Olyannyira kedvelt volt, hogy például III. Ahmed oszmán szultán az előkelő vendégeinek tulipánhagymát ajándékozott. 1629-ben az európai botanikusok már 1000 fajtáját jegyezték fel a tulipánnak, a hagymák pedig igazi vagyonokat értek ebben az időben.

Ekkor egy igen ritka hagymáért mai pénzben kifejezve közel hatszázezer forintot fizettek. Azonban a piac hamarosan összeomlott, és a hagymák ára töredékére esett vissza. De ez is szükséges volt elterjedéséhez, hiszen így mindenki számára elérhetővé vált.

Tulipánban gazdag kertet kívánunk!