A metszés minden növény életében nagyon fontos, azonban nem mindegy, hogy mikor és hogyan végezzük. Egyes növények esetében elengedhetetlen az őszi metszés, míg akadnak olyan növények is, amelyeket egyenesen tilos ősszel metszeni. Vegyük hát sorra, milyen növényeket szabad, és melyeket nem szabad ősszel metszeni.

Az október ideális időszak a lombhullató fák, cserjék és bokrok metszéséhez. Azért is célszerű ilyenkor metszeni, mert még nem hullottak le a levelek, így jól látható, mely ágak száradtak el. Ráadásul a keletkezett sebek is könnyen be tudnak gyógyulni még a tél előtt. De nem csak számukra fontos az őszi metszés. Fontos tehát, hogy használjuk ki a fagymentes napokat, és időben végezzünk az őszi munkával.

Ezért fontos az őszi metszés

1. A metszés segítségével egészségesen tudjuk tartani a fát, hiszen ha azt jobban átjárja a fény és a levegő, akkor kevésbé lesz fogékony a különféle betegségekkel szemben.

metszőolló metszés

Az őszi metszés nagyon fontos, de nem minden növénynél szabad elvégezni. Fotó: Pixabay

2. A metszés által gazdagabb terméshozamot érhetünk el, segítségével gyorsabban történik meg az újonnan ültetett növények esetében a gyökérképződés, és segít még a betegségek megfékezésében és a növény kondíciójának javításában is.

3. Azáltal, hogy eltávolítjuk a régi és beteg ágakat, a növény az összes energiáját a terméshozatalra tudja összpontosítani. Szintén többletenergiát kap a növény ahhoz is, hogy egészséges gyökérzetet növesszen magának.

4. A fák koronájának formára alakítása szintén segít, hogy a termés, bárhol is helyezkedik el a fán, kellő mennyiségű napfényben részesülhessen.

5. A betegségeket is könnyebb megelőzni, hiszen könnyen észrevehetjük a növény beteg részeit és gyorsan el is tudjuk távolítani azokat. A gyenge ágak eltávolításával a növénynek jóval több energiája marad az egészséges részek fejlesztésére.

6. Segít fenntartani a fák és bokrok formáját és megtartani a megfelelő méretüket. Továbbá csökken rá az esély, hogy a téli szélviharokban töréskár alakuljon ki.


7. Nagyon fontos, hogy a metszést mindig fertőtlenített eszközzel végezzük és minden növény után fertőtlenítsük le újra, hogy ne vigyünk át fertőzést egyik növényről a másikra. Szintén elengedhetetlen, hogy a keletkezett sebeket szakszerűen kezeljük, nehogy nyitott utat engedjünk a különféle kórokozóknak.

Először is vágjuk simára a sebek széleit, melyhez akár kést, akár kacort, akár a metszőolló pengéjét is használhatjuk. Ezután kell bekenni a sebet a sebzáró anyaggal, melyet a nagyobb kertészeti áruházakban, illetve a gazdaboltokban tudunk beszerezni. Ezek mindig szellőző, de vízlepergető felületet adnak, sőt, vannak olyanok is, amelyek gombaölőszert tartalmaznak. Az is jó sebkezelő megoldás, ha réz- és kéntartalmú szer egy százalékos oldatával, ecsettel kenjük be a sebeket.

Ezeket a növényeket metsszük meg ősszel

1. Évelők

Az évelők csodálatosan mutatnak nyáron, hiszen virággal borítják be a kertjeinket. Azonban az ősz nem a legszebb arcukat mutatja meg nekünk, mivel virágaik lehullanak, leveleik és száruk pedig szépen lassan elszárad. Így hát fontos, hogy egyrészt a látvány miatt, másrészt pedig azért, mert gombás fertőzések kialakulásának melegágyai lehetnek, távolítsuk el a virágszárakat, a leveleket és az elszáradt virágokat is róluk.

Azonban vannak olyan növények is, amelyek bár elszáradtak, a madarak számára kiváló eleséget nyújtanak, így ezeket nyugodtan hagyjuk meg. Ilyen lehet például a napraforgó is.

2. Bogyósok

A nyáron jól termett bogyósok, mint például a málna letermett vesszőit is ilyenkor kell eltávolítani. Ezeken a vesszőkön jövőre már nem fog gyümölcsöt hozni, így ez csak energiát vonna el a növénytől. A ribiszke és az egres is metszhető ilyenkor, melyeknek szintén a letermett vesszőit kell eltávolítani.

3. Bodza

A bodzát is meg lehet metszeni ősszel, amikor már lehullottak a levelei. Ekkor kell megszabadítani az öreg, beteg, száraz hajtásoktól, és levegősebbé lehet tenni. Ha jobban átjárja a fény és a levegő, kevésbé lesz fogékony a különféle megbetegedésekre, és jobban fog virágozni is.

4. Fák és bokrok

Ilyenkor remek az idő ahhoz, hogy a frissen ültetett fáinkat és bokrainkat is megmetsszük, és kialakítsuk az ideális korona formáját. A díszfákról se feledkezzünk meg, hiszen ők is igénylik az őszi metszést. Azonban semmi esetre se metsszük meg ősszel a cseresznyefát, a sárgabarackfát, az őszibarackfát, a nektarint és a szilvafaféléket.

5. Rózsák

A rózsa sajnos érzékeny a fagyra, és mivel az ez évi hajtása nem érik be teljesen, a hajtások csúcsa nem fásodik és így nem zárul le a növekedés, még az első fagyok előtt vissza kell vágni a lágy, nem fásodó részeket. Azért, hogy elkerüljük a rózsa rothadását, mindenképp távolítsuk el róla az elszáradt virágokat. Szintén ne hagyjuk rajta a növényen az elsárgult, elszáradt leveleket, és takarítsuk fel a földre lehullott leveleket is, mert ezek könnyen át tudnak vinni egyes betegségeket, akár éveken keresztül is.

rózsa metszés

A rózsa számára nagyon fontos az őszi metszés. Fotó: Pixabay

A rózsabokroknál is fontos az őszi metszés, hiszen ilyenkor el tudjuk távolítani az elhalt, sérült, túlságosan sűrű ágakat, így jóval nyitottabbá válik a bokor, engedve a szabad levegőáramlást a növény ágai között. Ezáltal jóval kisebb esély lesz arra, hogy a növény megbetegedjen.

A túl magasra nőtt rózsák magasságát is le kell csökkenteni, hiszen az őszi és téli viharok sokkal könnyebben kárt tudnak tenni egy magas növényben, mint egy alacsonyabban, amelybe nem kap bele olyan könnyen a szél. Ahol lehet, a metszést egy-egy kifelé néző rügy felett ejtsük meg.

Az őszi metszés során nem kell szemre, azaz rügyre pontosan visszavágni a rózsát, csak annyit érdemes metszeni, hogy a tövekhez közelebb tudjunk kerülni. A magastörzsű rózsáknál is érdemes ősszel metszeni, hiszen nehezen viselik a fagyot, így a növényt, különösen a koronát, be kell takarni, amely sokkal egyszerűbb, ha a hajtásokat visszavágjuk.

Nagyon kellemes őszt és jó munkát kívánunk!