A Madárbarát kert program egyik előnye, hogy olykor mentesít minket a munkától, azaz akkor segítünk az állatokon, ha kevesebbet dolgozunk a kertben, az utcán, a parkban. Az egyik ilyen alkalom az elkövetkező hetekben, lombhulláskor adódik – írja az mme.hu.

Telelő magevő és rovarevő madaraink táplálékának több mint 99,999%-át a természetes táplálékbázisok – a fák és bokrok, a borostyán és a vadszőlő termése, a hómentes gyepek és gazosok magkínálata, a kéreg- és egyéb repedésekben telelő rovarok, lárvák és bábok – képezik. Enyhe, hómentes teleken éppen azért nem jönnek az etetőkbe a madarak, mert ezek a természetes táplálékforrások szabadon hozzáférhetők.

A madáretetőinknél sokkal több állat életét tudjuk segíteni a lehullott lomb és a gyep madárbarát kezelésével.

madáretető

A madáretetőknél sokkal több állat életét segíti a lehullott lomb és a gyep madárbarát kezelése – fotó: Pixabay

Ugyanis ősszel és télen nem mindegy, milyen állapotban vannak a gyepek, amikor a madarak a talajon táplálékot keresnek. Az arasznyinál alacsonyabb fű, helyenként gazdagítva hullott falevelekkel, kedvezőbb táplálkozóterület az agyongereblyézett gyepnél.


Érthető, hogy mindannyiunk számára fontos a szép fűszőnyeg, azonban fontos, hogy törekedjünk a középútra e téren is. Azaz a gyepen gereblyézzük össze a lehullott faleveleket, de a bokrok között és alatt hagyjuk meg, vagy akár a gereblyézett levelekből vastagítsuk is ezt a szőnyeget.

Másik megoldás, ha a kert bizonyos részein egy-két nagyobb levélkupacot alakítunk ki a telelő sünök és békák számára.

A fűnyírás kapcsán is érdemes eszerint eljárni: legalább a bokrok között, illetve a bokrok tövénél meghagyni olyan nyíratlan foltokat, ahol a füvek és a gyep lágyszárú fajai, téli táplálékbázist képezve, magot tudnak érlelni és szórni. Ezek a hullott levelek takarásában tavaszig természetes táplálékot biztosítanak a madaraknak.