A nyugati dióburok-fúrólégy az idén is komoly problémát okozott, főleg a kiskertekben, hiszen az üzemi méretű dióültetvényeken megoldott a védekezés ellene. Sőt, a Mospilan 20 SG rovarölő szert Combi Protec hatásfokozóval együttesen már drónnal is ki lehet juttatni.

Egy-egy diófa azonban rengeteg portán megtalálható, és a dióburok-fúrólégy megjelenéséig sokunk számára ezek a diófák biztosították a bejglibevalót. Hunyadi Istvánt, a Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara elnökét arról kérdeztük, hogy mennyire sikeres itthon a védekezés ellene.

"Adottság Magyarországon, hogy sok a szórványdiófa, valószínűleg ezek segítették a rovar terjedését, így fordulhat elő az, hogy már az ország keleti részében is megtalálható" – mondta Hunyadi István, aki arra is felhívta a figyelmet, hogy természetesen nem csak a dióburok-fúrólégy okozott károkat, hanem többféle gombás és baktériumos fertőzés is tizedelte idén a termést.

A kiskerteseknek fel van adva a lecke

Az üzemi szintű permetezés nem jelent problémát, viszont a kiskerteseknek fel van adva a lecke: igaz ugyan, hogy a Combi Protec csalogatóanyag végre megjelent kisebb kiszerelésben, így az egy-két diófával rendelkezők számára is elérhetővé vált ennek a bevált módszernek az alkalmazása, viszont ezzel egyidőben a Mospilant átsorolták a III. kategóriából kiszereléstől és alkalmazástól függően I-es, illetve II-es kategóriába. A kiskertesek lehetőségei jelentősen szűkülnek a rovarok elleni védekezésben a jól bevált, sok kultúrában engedélyezett felszívódó hatóanyag elvesztésével.


A Mospilan hatóanyagát felülvizsgálta az EFSA (Európai Élelmiszer-biztonsági Hatóság) és a kijuttatókra vonatkozó veszélymondatok közé bekerült egy, a várandós nőkre vonatkozó kitétel is, mely szerint rájuk nézve a felhasználás a magzatra nézve kockázatos lehet. Ez azonban csak a kijuttatásra vonatkozik, és nem a kezelt növények termésének az előírásoknak megfelelő élelmezés-egészségügyi várakozási idő letelte után történő elfogyasztására.

"Azt mindenesetre sajnálom, hogy ez a döntés nem fokozza a ház körüli kertészkedéshez való kedvet" – mondta a kamara elnöke.

Végleges-e döntés?

Jelenleg a gyártó azt vizsgálja, hogy más országok nemzeti szabályozásában hogyan fog megjelenni az EFSA döntése. Hunyadi István szerint a hírek alapján valószínű, hogy a szomszédos országokban nemzeti hatáskörben megtartják a hatóanyagot abban a kategóriában, amiben eddig is volt.

"Jelen pillanatban november 23-ig lehet megvásárolni a Mospilant Magyarországon, reméljük, hogy ez a döntés nem végleges, hiszen széles réteget érint, legalább 500 ezer ember szokott vásárolni ebből a készítményből. A kamara információi szerint a gyártó keresi annak lehetőségét, hogy Magyarországon is elérhető legyen az eddigi feltételekkel" – mondta a kamara elnöke.

A fejleményekről az Agroinformon is beszámolunk.

Hunyadi Istvánnal korábban erről beszélgettünk:

A jogszabályi változások, a szerkivonások folyamatos kihívást jelentenek a szakembereknek, amelyekhez nehéz alkalmazkodni, miközben a mezőgazdasági ágazat sikerén nem az múlik, hogy eljut-e hozzánk Kínából a műanyag papucs. Hanem, hogy lesz-e elég élelmiszer és takarmány. A teljes interjú ITT olvasható.

Indexkép: Shutterstock