A Kossuth Rádió Hajnaltáj című műsora a minap Medgyesegyházára látogatott, ahol megkezdődött a görögdinnye palánták kiültetése. A szokásoshoz képest ugyan valamivel később, de ebből akár még jó is kisülhet, mert a konkurens olasz és görög termelők viszont időben tudtak palántázni, így viszont talán nem találkozik az import és a hazai dinnye a piacon.

A település Békés megyében található, itt terem meg a hazai görögdinnyetermés fele. Göcző Mátyás, a Magyar Dinnyetermelők Egyesülete elnöke a műsorban elmondta: a termelőknek fagykárral idén nem kellett szembesülniük, viszont a palántázást nem tudták korán kezdeni. Tapasztalatai azt mutatják, hogy az időjárás a 10-15 évvel ezelőtti állapotra állt vissza, amikor április második felére alakult ki olyan talaj- és léghőmérséklet, ami lehetővé tette a dinnyepalántázást. Ez azt eredményezi, hogy a magyar dinnye nem jut korán a piacokra. Reményeik szerint az értékesítés szempontjából még jól is elsülhet a dolog, hiszen, mint azt fentebb már említettük, nem kell küzdeni a külföldi konkurenciával.


Az elnök azt is elmondta: a hazai dinnyetermelő területeken, Békésben, Baranyában, Tolnában, Hevesben és a Jászságban szinte befejeződött a palántázás, azon termelők, akik augusztus második felére időzítenék a termést, még eztán ültetik ki a növényeket. Jelentősebb, beültetésre váró terület most a Nyírségben található.

görögdinnye

Akár a tavaszi hűvös idő nyertese is lehet a magyar dinnye – fotó: pixabay


Elhangzott: a betakarítás nehezen gépesíthető, emberi munkaerő pedig egyre kevésbé áll rendelkezésre, de a jelenség nem egyedi, ezzel a problémával küzd most az egész kertészeti ágazat. Dél-Békésben ezt most Romániából érkező vendégmunkásokkal oldják meg.

"Dél-Békésben idén ezer hektár fölött lesz majd a termőterület, a Nyírségben a tavalyi jó árak hatására 20-25 százalékkal nőtt a termőterület a korábbi visszaesés után, máshol stagnáló adatokkal találkozunk" – tette hozzá Göcző Mátyás.