A körte, habár igazán finom, mégis, kissé az alma elnyomásában van. Az ok érthetetlen, hiszen a tápértéke azonos az almáéval, az íze pedig igazán finom. Ráadásul a körte is nagyon egészséges, és még Süsü is nagyon szereti. Mégis, mindössze évente 6 kilót fogyasztunk belőle. Ha tehát nincs körtefa a kertedben, érdemes ezt pótolni. Ha pedig van, akkor ügyelj a tél végi metszésre, nehogy elmaradjon a termés!

Neked is legyen körtefa a kertedben

A körtefa nagyon érzékeny a fagyokra. Ennek az az oka, hogy hamarabb borul virágba tavasszal, mint az almafa. Ezért nagyon fontos, hogy már az ültetéskor gondoljunk erre, és ne kerüljön fagyzugos, huzatos helyre. A körtefa számára a legjobb a kert napos, meleg részét kiválasztani. A körtefa talajigénye közepesen összetett, de az enyhén savanyúba hajló közegtípust kedveli leginkább. Inkább kedveli a gyengébb vízelvezetésű, kötöttebb, mint a túlságosan laza, homokos talajt.

körte

A körte igazán finom és egészséges. Fotó: Shutterstock

Azonban nem árt megtudni még a kiválasztás előtt, hogy mekkora lesz majd a mérete, és ezt is figyelembe venni. A sövényszerű fáknak szükségük van cölöpökre és huzalra a támogatáshoz. A szabadgyökerű körtefák ültetési ideje kötöttebb, ezeket október közepe és november vége között lehet telepíteni, később már nem, azonban a legtöbb körtefát, a többi gyümölcsfához hasonlóan, ősszel érdemes ültetni.


Azért is hasznos körtefát ültetni, mert nem olyan érzékeny a kártevőkre és a betegségekre, mint az alma. Jellemző betegségei a ventúriás varasodás, a mikoszferellás levélfoltosság, a moníliás betegség, és a körterozsda. A kártevők közül leggyakoribb vendégei a körtemoly, a körte-levélbolha, a csipkéspoloska, a hajtáshervasztó darázs és a pajzstetű.

Fontos, hogy rendszeresen öntözzük, és hogy ne száradjon ki, már az ültetés után ajánlott 5 centiméteres talajtakarót tenni köré. A téli fagyok ellen leginkább kellő mennyiségű tápanyaggal tudjuk védeni. A körtefák nagy része önmeddő, vagyis ha a saját virágporral megtermékenyült virágból gyümölcs lesz, az a szűznemzésnek köszönhető. Az idegen megporzás fokozza a megtermékenyülés esélyét, így érdemes vegyesen ültetni a különféle körtefajtákat.

A körte utóérő gyümölcs. A nyári fajtákat az érés kezdetekor szüreteljük, míg az őszieket és a télieket akkor, amikor már teljesen kifejlődtek, de még zöldek.

Tél végén esedékes a körtefa metszése

A körtefa metszését a tél végén kell elvégezni, még mielőtt a rügyek kipattannának, azonban ügyeljünk rá, hogy ez ne túl korán történjen, amikor még fagyok várhatók, mivel a túl korán végzett metszés túlzott vegetatív növekedést fog eredményezni, és jelentősen meg tud nőni a fagyási sérülések veszélye.

A fiatal körtefának metszése az ültetéssel egy időben kezdődik meg. A sok elágazással még nem rendelkező fiatal fa magasságát a talajtól számítva 80-100 cm-ben határozzuk meg, így erőteljes elágazásra késztetjük. Ha a csemeténk számos ággal rendelkezik, távolítsuk el azokat, amelyek kevesebb, mint 45-50 cm-re helyezkednek el a talajszinttől, és azokat is, amelyek 60 foknál kisebb szöget zárnak be.

A fiatal körtefa növekedése során a középső, úgynevezett sudárhajtás legyen mindig a legmagasabb. A körtefa ágai felfelé törekednek, azután, amikor a fa termőre fordul, a koronája úgy kezd elterebélyesedni, szélesedni A gyümölcsök súlya idővel a vízszinteshez közeli helyzetbe is húzhatja az ágakat, ezért fontos, hogy ilyenkor az ágat lefelé húzzuk, majd zsinórral a földbe levert karóhoz kötjük. A sérülések elkerülése végett az ág köré tekert zsinórt párnázzuk ki.

körte

A körte akár ital formájában is nagyon finom. Fotó: Shutterstock

A metszés, illetve az oldalágak nagyobb szögben való állása szellősebbé teszi a fa szerkezetét, így jóval több napfény jut a koronába, így hamarabb hoz gyümölcsöt a fa, és az egyenletesebben fog beérni. De a szellősebb ágrendszer megkönnyíti a permetezést is, az pedig, hogy levegősek a körtefa ágai, segít megelőzni a betegségeket.

A fa termőkori metszése során is el kell távolítani a sérült és beteg, valamint a keresztbe növő ágakat, és az 1 éves hajtásokat is vissza kell metszeni. A fiatal hajtásokat általában 5-7 rügyre kell visszametszeni, hogy a fa külső felén maradjon több. Ezután kell megmetszeni a termő dárdákat. Mivel ezekből fejlődik a körte, minél többet hagyunk meg, annál több lesz a termés. Azonban ügyeljünk rá, hogy minél több termés lesz, annál kisebbek lesznek azok és az ízük sem lesz olyan tökéletes, mintha kevesebb, de nagyobb gyümölcs terem a körtefán.

Az idősebb körtefák esetében szükség lehet egy nyár végi metszésre is, amely során eltávolítjuk a vízhajtásokat, melyek hosszú, egyenes, magasra növő ágak, amelyek azokból a rügyekből keletkeznek, amelyek nem hoztak virágot.

Az idősebb fákon a sérült részek eltávolítása segít megelőzni az Erwinia amylovora nevű baktérium által okozott súlyos növényi betegség, a tűzelhalás megjelenését is. A fa tövéből előtörő sarjhajtásokat, illetve a vázágakon megjelenő függőleges vízhajtásokat szintén távolítsuk el, ahogy megjelennek.


Ezért hasznos körtét enni

1. A körte sok C-vitamint, rezet, káliumot, cinket, magnéziumot, vasat és kalciumot is tartalmaz, az érett körtének emellett nagyon magas az antioxidáns tartalma is. A benne található élelmi rostok pedig nagyon jó hatással vannak az emésztésre.

2. A körte ritkán vált ki allergiás reakciót, ráadásul édes íze és puhasága miatt nagyon kedvelik a gyerekek.

3. A méz és a körte kiváló torokfájásra és hangszál panaszokra is. Ehhez a mézzel fel kell melegíteni egy kevés körtelevet és elfogyasztani azt. Emellett a szellemi teljesítményünket is fokozza, mivel leve élénkítő hatással van ránk.

4. A körte vigyáz a szívünkre, segít csökkenteni a cukorbetegség, az elhízás és a szívroham esélyét. Magas rosttartalma és a héjában található pektin összekapcsolódnak a koleszterinnel és nagy részét képesek eltávolítani. Kálium tartalma is kedvező a szív számára, mivel tágítja az ereket, lazítja az érfalakat, szabályozza a szívritmust és csökkenti a vérnyomást.

5. A körte ásványi anyag tartalma nagyban hozzájárul immunrendszerünk egészséges működéséhez. Túlzásba azonban ne essünk a körtével kapcsolatban, mert egy bizonyos mennyiség elfogyasztása után hashajtó hatásúvá válhat.

Tehát, minden okod megvan rá, hogy helyet adj a kertben, a tányéron és a pohárban is a körtének!