A sárga dajkapók (Cheiracanthium mildei) bármelyik lakásban megbújhat, és annak ellenére, hogy békés állatról van szó, nagyon megkeserítheti az életünket. A pókszabásúak között a dajkapókok családja nagyon népes: az 1886-ban Eugene Simons által leírt családba 29 nemet és közel 170 alfajt sorolunk világszerte.

Akármelyik fajtáról legyen szó, a dajkapókok csípése fájdalmas

A sárga dajkapók nem őshonos pók Magyarországon, elterjedését a pókfaj behurcolásának, és a klímaváltozásnak tulajdonítják – a globális felmelegedés okán a sárga dajkapók egyre elterjedtebbé vált az országban. A sárga dajkapók a lakásban is előfordul, ugyanis kedveli az emberlakta területeket, könnyű felismerni sárgás színéről és sötét rágóiról, lábának végeiről.

A sárga dajkapók néhány évtizeddel ez előtt még csak a déli országrészekben fordult elő és egy ritka pókfajnak minősült, azonban ma már egy országos elterjedtségű, gyakori faj. A meleg, száraz gyepeket kedvelik, elterjedt pókfajok a mezőkön, réteken, de bokorerdőkben és gyümölcsösökben is gyakran találkozhatunk velük.

A nőstényei szintén lakószövedékeket készítenek (pl. pázsitfűfélék virágára, gyümölcsösök leveleire), melyekben tojásaikat őrzik, ezeket agresszívan védelmezik.

sárga dajkapók

Fotó: Károlyi Balázs, izeltlabuak.hu,  CC BY 4.0

Alapvető élettere mellett a lakásunkba is bekerülhet, ahová jellemzően zöldségekkel, gyümölcsökkel, virágokkal hurcoljuk be.

Amennyiben parkos környezetben élünk és nincs megfelelő szúnyogháló az ablakon, akkor gyakran magától is bemászik, különösen ősszel, amikor lehűl az idő, mivel egy mediterrán, melegkedvelő fajról van szó.

A sárga dajkapók elvileg nem agresszív, ha mi nem bántjuk, ő sem bánt bennünket. Csak abban az esetben támad, ha bolygatják, ezért érdemes odafigyelni a környezetünkre, és ha észrevesszük a jelenlétét, kikerülni.

A csípése fájdalmas – akár bénulást is okozhat

A mérge émelygést, hőemelkedést, lázat okozhat, a marás környékén átmeneti zsibbadás, bénulás is előfordulhat, ezért érdemes orvoshoz fordulni.

A csípés tünetei jól csillapíthatók jegeléssel, gyulladáscsökkentő gyógynövényekkel (pl. körömvirág, aloe vera) és egyszerű, vény nélkül kapható gyógyszertári készítményekkel is.

Forrás: green.hu

Indexkép: WanderingMogwai – wikimedia.org