Nincs olyan kiskert, ahol ne jelennének meg az apró, ám annál károsabb levéltetvek. Ellenségük ugyan akad, de még így is képesek hatalmas pusztítást végezni.
A levéltetvek elleni harc a kertész legfontosabb feladatai közé tartozik, hiszen ezek a rovarok képesek teljesen elpusztítani a zöldség- és gyümölcstermést, ha nem figyelünk oda rájuk, és nem teszünk hatékonyan az invázió ellen.
Az interneten számtalan praktikát találunk arra, hogyan is védekezhetünk ellenük. Azonban ezekkel a tanácsokkal sem árt az óvatosság: nem mindenhol teljes körű a tájékoztatást arról, hogy egy-egy irtás nem veszélytelen.
A levéltetvek elleni harc a kertész legfontosabb feladatai közé tartozik – fotó: pixabay.com
Csalán, a csípős gyógyító
Vannak olyan oldalak, ahol a különféle tisztítószerek, háztartási vegyi anyagok használatát tanácsolják. Ezek tényleg hatásosak a levéltetű ellen, de sok esetben a növényünkben is akkora kárt tesznek, hogy búcsút inthetünk a termésnek. Például a konyhai tisztítószerek olyan anyagokat is tartalmazhatnak, amelyek a palánta pórusain át bejutva megmérgezik a növényt.
Készítsünk csalánlevet, a növényeink meg fogják hálálni!
A csalán már ősidők óta ismert, sokoldalúan alkalmazott gyógynövény, amelyből kiváló vegyszermentes növényvédő- és ápolószert készíthetünk.
Gyűjtsünk össze egy vödörbe egy jó adag csalánt, öntsük fel vízzel, majd hagyjuk állni egy napig! Nem kell főzni, csak hagyni, hogy kiázzanak belőle a hatóanyagok. Amint kész, az így kapott levet permetezzük a növényeinkre.
A módszer környezetkímélő, fenntartható, és nem lesz negatív hatással a palántára.
Forrás: greendex.hu
Indexkép: pixabay.com