Meleg hely

A „walipini” elnevezés egy 2002-es mezőgazdasági projektből ered, amelynek során a Benson Intézet önkéntesei Bolíviába, a dél-amerikai Andok-hegységhez utaztak azzal a céllal, hogy olcsó gödrös üvegházakat építsenek a helyi gazdálkodók számára, egész évben történő használatra. A gödör újfajta kialakítását walipininek nevezték el, ami a helyiek által beszélt ajamara nyelven azt jelenti, hogy „a meleg helye”.

Ezeket a félig földbe ásott melegházakat úgy tervezték, hogy kihasználják az Andok magaslati régióiban található egyedülálló mikroklímát, védett teret biztosítva a növények termesztéséhez egy egyébként zord és könyörtelen környezetben.

A walipini működése a passzív szoláris fűtés és a természetes szellőzés elvein alapul. A walipini ágyásokat jellemzően egy sekély gödörben vagy mélyedésben hozzák létre a talajban, ami segít a növénynevelésre használt tér szigetelésében és a belső hőmérséklet szabályozásában.

A modern walipiniépítés egyik legfontosabb jellemzője, hogy áttetsző anyagokat, például műanyag fóliát, plexit, üveget vagy üvegszálas anyagokat használnak a tető elkészítéséhez. Ezek az anyagok átengedik a napfényt, természetes fényt és meleget biztosítanak a szerkezet belsejében. Ugyanakkor az áttetsző anyagok által keltett üvegházhatás segít megtartani a hőt a walipini belsejében, még a leghidegebb napokon is megfelelő hőmérsékletet biztosítva a termesztéshez.

A walipini ágyásokat jellemzően egy sekély gödörben vagy mélyedésben hozzák létre a talajban, ami segít a növénynevelésre használt tér szigetelésében és a belső hőmérséklet szabályozásában.

A walipini ágyásokat jellemzően egy sekély gödörben vagy mélyedésben hozzák létre a talajban, ami segít a növénynevelésre használt tér szigetelésében és a belső hőmérséklet szabályozásában. Kép: Wikimedia


Odalent a melegben

A walipini belsejében a növényeket jellemzően egyszerűbb anyagokból, például szalmából vagy fából készült, megemelt ágyásokban termesztik. Az alapterület általában téglalap alakú, és a walipinit szellőzőrendszerrel is érdemes ellátni, ami segít szabályozni a légáramlást és a hőmérsékletet a szerkezeten belül.

A walipini fenntartható és hatékony módszer lehet a kihívásokkal teli - például városi, kiskerti - környezetben történő növénytermesztésre is.

Tulajdonképpen a már említett passzív szoláris jelleg mellett a jól ismert üvegházról van szó, melynek sokféle formája és építési stílusa létezik. A legsikeresebb épületstílusok - közkeletű nevén geometriák - négy alapelvet integrálnak:

  • a tájolást,

  • az üvegezést,

  • a szigetelést

  • és a szellőzést.

Mindezt egy olyan energiahatékony termesztési megoldásban ötvözik, ami képes felvenni a versenyt az egyéb üvegházak kínálta előnyökkel, és ráadásul egy walipini mindenképpen könnyebben megépíthető, és kevesebb energiafelhasználást igényel, mint a hagyományos üvegházak.

Tulajdonképpen egy passzív szoláris üvegházról van szó, melynek sokféle formája és építési stílusa létezik.

Tulajdonképpen egy passzív szoláris üvegházról van szó, melynek sokféle formája és építési stílusa létezik. Kép: Pexels

Walipiniépítés

Ha kedvet kaptunk egy walipini megépítéséhez, néhány kulcsfontosságú szempontot érdemes szem előtt tartani. Először is fontos, hogy olyan helyet válasszunk, ahol sok napfény éri majd az ágyásokat, és jó a vízelvezetés. A helyszínt védeni kell az erős széltől és más szélsőséges időjárási körülményektől is. Fontos szem előtt tartani, hogy a walipini megépítése jelentős időt és erőfeszítést igényel, és tapasztalt szakemberekből álló csapat segítségére is szükség lehet, azonban gondos tervezéssel és a részletekre való odafigyeléssel lehetséges egy működőképes és fenntartható walipini megalkotása, amely értékes élelmiszer- és egyéb erőforrásokat biztosíthat a számunkra.

A földrajzi elhelyezkedés szempontjából a walipini a legnagyobb hasznot olyan helyeken hajthatja nekünk, ahol viszonylag hűvös van és sok napfény éri - például a magasabban fekvő területeken, ahol rosszabb a talaj minősége, vagy az éghajlat túl zord a hagyományos mezőgazdasághoz.

A gödör stílusú üvegház a legjobban az egyenlítő közelében működik, nagy magasságokban, többnyire száraz éghajlaton. Ezeken a területeken az építmény egyik fala sem vet mély árnyékot a termőtérre, és a tetőt érő esővíz lefolyása sem károsítja a kiásott gödör falait. Tekintettel arra, hogy Észak-Amerika nagy részén jóval alacsonyabb a fényszög, különösen telente, amikor az üvegházakra a legnagyobb szükség van, a walipini padlója ilyenkor már túlzott mértékben árnyékossá válik a sikeres termesztéshez.

Fontos szem előtt tartani, hogy a walipini megépítése jelentős időt és erőfeszítést igényel, és tapasztalt szakemberekből álló csapat segítségére is szükség lehet.

Fontos szem előtt tartani, hogy a walipini megépítése jelentős időt és erőfeszítést igényel, és tapasztalt szakemberekből álló csapat segítségére is szükség lehet. Kép: Pexels

Hazai lehetőségek

Ha úgy döntünk, hogy az északi szélességi fokokon - ahol hazánk is fekszik - építünk walipinit, alaposan át kell gondolnunk a tető lejtését és a nap szögét a téli napforduló idején, hogy biztosítsuk az üvegház árnyékmentességét. Szerencsére erre is van már jól működő megoldás:

Ennek a problémának a kiküszöbölése érdekében építhetünk például magasított földpadkát az üvegház északi oldalán, hogy meredekebb tetőlejtőt hozzunk létre.

Mivel a walipini a föld alatt épül, az üvegezésnek lesz a várható a legnagyobb építőanyag-költsége, melyet figyelembe kell vennünk. Mint minden üvegházi kialakításnál, fontos, hogy magas fényáteresztő képességű és jó szigetelőképességű megoldást használjunk, mivel az üvegezési felületen megy végbe a legnagyobb hőveszteség. A walipini üvegházak kedvelt fedési lehetősége a 2×4-es faelemekre lazán rögzített polietilén lemez, vagy hosszabb élettartamú és stabilabb alternatívaként a polikarbonát panelek. Bármelyik módszer mellett döntsünk is, ügyeljünk rá, hogy a hónak le kell csúsznia a tetőről anélkül, hogy felhalmozódna a felszíni lefolyás hiánya miatt.

A greendex portál is írt már erről az érdekes lehetőségről, ők az alábbi hasznos hazai linkeket gyűjtötték össze a vállalkozó kedvű walipini építők számára:

Egy alföldi projekt leírása és videók

Orfalui walipini

Walipini építése és a további részek a Tulipános Tanyáról (videó)

Göcseji walipini (videó)

(Forrás: Ceregs Képek: Pexels, Wikimedia)