Gyermekkoromban minden ősszel nagy népszerűségnek örvendett az iskolaudvar sarkában álló mogyoróbokor, melynek terméseit előszeretettel szedtük össze, törtük fel és fogyasztottuk el a héj alatt rejtőző ízletes mogyoróbélt.

Olyan finom mogyorót azóta sem ettem, s ennek talán nemcsak a gyermekkor mindent megszépítő hatása az oka, hanem az is, hogy hazánkban sajnos, a mellőzött növények közé tartozik e héjas gyümölcs, pedig a jövő egyik sikernövénye lehet. Már csak azért is, mert hazánk klimatikus és talaj adottságai kiválóak a termesztéséhez.

Mogyoró

A növény és a termés díszítőértéke sem elhanyagolható – Fotó: pixabay.com

Egy nagyrécsei vállalkozás, a HungaroHazel Zrt. felismerte ennek a jelentőségét és integrátori szerepet vállal üzemszerű mogyoróültetvények létesítésében. A feltételekről bővebben tájékozódni a cég honlapján lehet – de a mogyoró helyet követel magának a kiskertben is.

A mogyoró gondozása

A közönséges mogyoró a mélyrétegű, jó vízgazdálkodású talajokat kedveli. A mogyoró egylaki, idegentermékenyülő, szélporozta növény, ezért a biztos megporzáshoz, megtermékenyüléshez legalább 3 különböző fajta szükséges.A mogyoró legegyszerűbben bujtással szaporítható, ez biztosítja azt is, hogy a kis növény ugyanazokkal a tulajdonságokkal rendelkezik majd, mint az anyanövény.

A másik elterjedt, szintén ivartalan szaporítási mód az oltás, amikor az adott fajtát török mogyoró alanyra oltják, ezzel törzses fácskákat kapunk. De nemcsak törökmogyoróra oltanak, hanem olyan mogyoróalanyokra is, amelyek nem hoznak tősarjakat, ez fontos az ültetvény későbbi kezelése szempontjából, hiszen nem kell bajlódni az eltávolításukkal.

Mogyoró

A mogyoróültetvény nem igényel sok gondozást – Fotó: Agroinform

Bármilyen szaporítóanyagot is válasszunk, az ültetvény 3 éves korában meg kell kezdeni az első alakító metszéseket. A cél a vázakorona formájú bokor kialakítása, 4-5 vezérággal. A további fenntartó metszésekre január-februárban kerül sor és ez elegendő is az egész évre, zöldmetszésre nincs szükség.

Ami a növényvédelmet illeti, ajánlott a rendszeres réztartalmú permetezés és a mogyoróormányos elleni védekezés. A betakarításhoz jól kell megválasztani az időpontot, hogy a mag íz- és aromaanyagai teljesen kialakuljanak.

Bottal ütögetni az ágakat nem tanácsos, hiszen ezzel a következő évi termést veszélyeztetjük a rügyek szétverésével. Várjuk meg, amíg lepotyog a termés, majd szedjük össze.