Kevés kajszifa éri meg az öregkort. Ennek több oka is lehet, mi most ezek közül a kórokozókat emeljük ki. Többféle kórokozó – legyen az vírus, gomba vagy baktérium – képes a kajszifát megbetegíteni. A pusztulás bekövetkezhet lassan vagy hirtelen, a kórokozótól és a megtámadott fa, fajta érzékenységétől függően.

kajszibarack

Ritka a hosszú életű kajszibarackfa – fotó: pixabay.com

Az idős kajszifákról gyűjtött információk nagyon értékesek

Ahogy telik az idő, úgy növekszik annak az esélye, hogy valamelyik halálos kórokozó találkozik a fával és megfertőzi. A növényvédelem kutatói általában a betegség okait és a kezelés lehetőségeit keresik.

Az Agrártudományi Kutatóközpont Növényvédelmi Intézetének kutatói most az életben maradás okait tanulmányozzák, ezért az idős kajszifákról gyűjtött információt nagyon értékesnek tartják. Ez az információ segít majd annak elérésében, hogy az ország kajszi állománya, fiataltól az öregig, nagyobb egészségnek örvendjen a jövőben.

Egy kérdőív kitöltésével sokat segíthetsz te is

A csoport kéri mindazok segítségét, akik idős kajszifákat ismernek, és hajlandók néhány kérdésre a fákkal kapcsolatban válaszolni. A kérdések a fák korára, összetételére (alany és nemes milyensége), és tartásuk néhány körülményére vonatkoznak.

A fákról készített fényképek is sokat segíthetnek (a legoregebb.kajszi@gmail.com e-mail címre várják ezeket), és a kutatók nagyon hálásak lesznek a postán beküldött néhány falevélért is, melyekben meghatároznák egy különösen veszélyes baktérium, a fitoplazma jelenlétét. A beküldéssel kapcsolatban külön vesszük fel a kapcsolatot a kedves résztvevőkkel. (A kérdőív kitöltése kb. 3 percet vesz igénybe.)