Felszíni talajtúrások, gyepkárosítások fotóit kaptam kollégáktól – írja Zsigó György. A kártevőkről és a védekezés lehetőségeiről érdeklődtek. Kitaposott gyep szélén, akáclevél mellett láthatjuk a földigiliszta 1-2 centiméteres földcsomóját. Sűrűn sorakoznak egymás mellett, talán ezért tűnik ijesztőnek a látvány. Ez az ürüléke, mely nagyon értékes szerves anyagnak tekintendő (gilisztahumusz), jó alapot képez a jövő évi újrafüvesítéshez. Nemsokára a mélyebb talajszintekre vonulnak áttelelni, tavasszal ismét megközelítik a felszínt és folytatják hasznos munkájukat.

Gilisztaürülék, ami nagyon értékes szerves anyag – fotó: Zsigó György

Valóban súlyos kártevő a parkokba télire beköltöző mezei pocok. A gyökerekig hatoló járatrendszerének a felszíni nyílásait láthatják a középső képen, fenyőcsemete mellett. A szántóföldeken is nehéz ellenfélnek számít, csak a megindokolt kérelmekre engedélyezik a speciális rágcsálóirtók használatát. Közterületi növényvédő szer nincs engedélyezve ellene, a járatok ismételt betemetésével riaszthatjuk a pockokat. A házikertekben elterjedt, az egészségügy által engedélyezett egér és patkányirtó szerek használhatók a mezei pockok ellen. Közterületen nem javaslom, kutyák, gyerekek is hozzáférhetnek a kemikáliákhoz!

pocok

Pocokjáratok –  fotó: Zsigó György

Varjak ásták fel a gyepszőnyeg sarkát. Pajorokat kerestek. A kolléga még egy pohárnyit gyűjtött össze nyár végén, de a talaj lehűlésével most már a mélyben vannak. Tavasszal a pótlás előtt feltétlenül lépni kell, mert a kártétel valószínűleg meg fog ismétlődni. Amennyiben a parkrész elzárható, akkor talajfertőtlenítéssel illetve év közben rovarölőszeres beöntözéssel védekezhetnek. Mindkét művelethez kérjék a növényorvosuk véleményét.

pajorkártétel

Pajorkártétel – fotó: Zsigó György

Október végével befejezzük az előrejelző hálózataink működtetését. A rajzási adatokat és a közterületi leveleinket tavaszig megtalálják a www.magyarnovenyorvos.hu, a www.agroinform.hu/novenyvedelem és a www.zsigogyorgy.hu oldalakon. Érdemes böngészni az oldalakat, a táblázatokat, néhány kérdés eldöntésében segíthetnek a számok. Megjelent-e a negyedik nemzedéke a vadgesztenyelevél-aknázómolynak? Egyértelműen kirajzolódnak-e azok a rajzáscsúcsok, melyekhez a permetezéseket igazítjuk? Milyen tendenciát mutat a selyemfényű-puszpángmoly károsítása? stb.

A tankönyvek szerint 50%-os lombhullásnál már érdemes elkezdeni az őszi lemosó permetezést. A réz, a kén és az olajtartalmú készítmények engedélyezettek. Az adott növényfajtól és károsítóitól függően válasszanak a permetszerek közül. A legjobb ha ebben a kérdésben is a növényorvosokhoz fordulnak. Az általam kezelt közterületeken, idén ősszel főleg a réztartalmú gombaölőkkel fogunk permetezni. A platánok apignomóniás és a vadgesztenyék guignardiás gombabetegsége, valamint sok fafaj levélbetegsége ellen, a sebek fertőtlenítésére ez a hatóanyag már bizonyított. A baktériumok gyérítésére pedig a réz az egyetlen lehetőségünk.

Zsigó György / Magyar Növényvédő Mérnöki és Növényorvosi Kamara

Ha még több növényvédelemmel kapcsolatos hírre, szakcikkre és a folyamatosan frissülő rajzási táblázatokra kíváncsi kattintson ide. Az Agroinform Növényvédőszer-adatbázisa elérhető ide kattintva.