Az East Fruit elemzői szerint az idei szilvaszezon egyik nagy meglepetése, hogy az ukrán piacon rekordalacsony árak alakultak ki – írja a FruitVeb Magyar Zöldség-Gyümölcs Szakmaközi Szervezet és Terméktanács.

Az árak alakulásának legfőbb oka, hogy míg tavaly a jelentős tavaszi fagykárok és a koronavírus-járvány miatt az árak felfelé mozogtak, addig az idei szezonban Ukrajnában bőséges terméssel számolhattak a termelők, ráadásul a termőterületek is növekedtek.

A szilva jelenlegi nagyker ára 70-80 Ft/kg körül alakul Ukrajnában.

Szintén váratlan fejleménynek mondható, hogy Ukrajna kezd egyre erősebb piaci szereplővé válni a térségben, pedig korábban nem volt jellemző a szilva exportja az országra. Idén viszont úgy tűnik, hogy az EU-ból érkező importőrök által szabott magas magas minőségi követelményeinek meg tudnak már felelni, sőt a stabil ellátási lánc elvárások szempontjából is megfelelő az ukrán kínálat.

Ukrajna az idei évben már nagy mennyiségben exportál a lengyel piacra is, ahol az árak jóval magasabbak, de megjelent az ukrán szilva Romániában is, Fehéroroszországban és Oroszországban is.

szilva

Az ukrán szilva betört az exportpiacra, egyre versenyképesebb a termelés – Fotó: pixabay

Magyarországi kilátások

A hazai gyümölcshelyzet nem mondható biztatónak, a tavaszi fagyok és a hosszan tartó hűvös időszak óriási károkat okozott, a legtöbb gyümölcs esetében jelentős kiesésekre lehet számítani. A KSH adatai szerint a hazai szilvatermőterületek nagysága folyamatosan csökken, 2015-ben még 7000 hektár feletti területen termesztettük a gyümölcsöt, 2020-ban viszont már csak 6400 hektáron. A magyar szilvának körülbelül egynegyede kerül az exportpiacra, ahol most már Ukrajna is jelentősebb szereplőnek fog számítani.

Annak ellenére, hogy sok gyümölcs esetében katasztrofálisak a kilátások, Szatmár-Beregből jó hírek is érkeztek:  ott elég jónak mondható az idei szilvaszezon. Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében már javában zajlik a szilva betakarítása, és jó termést várnak - olvasható a kulturjunkie.blog.hu oldalon.

A beszámoló szerint 2020-ban három alkalommal is fagy érte az ültetvényeket, azonban 2021-ben már kedvezőbbek voltak az időjárási viszonyok.

Az összesen 6400 hektárnyi szilvatermő területből mintegy 1500 hektár Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében található. Szintén nagyobb területen termesztik a gyümölcsöt Bács-Kiskun megyében (1500 hektár) és Pest megyében (1000 hektár).