A füstök gáznemű alkotóelemeivel együtt gyakran szilárd anyagok (hamu, korom, ásványi és szerves anyagok stb.) is a légtérbe kerülnek. Jelentős porszennyezéssel jár a külszíni bányászat, nagy földmunkák végzése  is. Az alumíniumgyárak közelében lévő növények siralmas állapota jól jelzi, hogy a porszennyezés milyen súlyos következményekkel jár a növényállományra nézve.

A porok részben a talajra, részben a növényekre rakódnak le. A porkárt igen gyakran a korom lerakódása okozza. A nagyvárosok árnyékot szolgáltató és díszfáinak károsodásáért jobbára a koromhoz kötött és vízben oldható savak, szulfátok és fenolok a felelősek. A porral fedett leveleken a gázcserenyílások mintegy betömődnek, de gyakori azoknak a káros vegyületek képződését követő marási károsodása.

A különböző fém- és arzénvegyületek poralakban általában nem ártalmasak a növényekre, de oldott állapotban – a vegyületek tulajdonságai és a növények érzékenységi foka szerint – kárt okoznak. A növényi felületekre lerakódó szilárd anyagok nagy része azzal is kárt okoz, hogy a levélzet felületén fénycsökkentő, párolgáscsökkentő és asszimilációgátló hatást fejt ki, emellett azzal is kárt okoz, hogy a megtámadott növényeken a fertőző gombabetegségek spórái könnyebben megtelepszenek.

A finom porok általában jóval alattomosabb károsító hatást fejtenek ki, mint a nagyobb szemcséjűek. A 10 mikrométernél kisebb átmérőjű szennyezők (PM10) hozzájárulnak a savas csapadék képződéséhez, ezzel is – tehát közvetetten – károsítva a növényeket.

fa

A porok részben a talajra, részben a növényekre rakódnak le – fotó: Shutterstock

Minthogy a porszennyezés miatt a növények nagy része erősen károsodhat, ezt a tényt nem zárja ki az a megfigyelés, miszerint vannak olyan növényfajok (esetleg -fajták), melyek jól tűrik a szennyezést, azaz nem mutatnak különösen károsodást a porszennyezés nyomán. Ezért is tulajdonítanak nagy szerepet a „porszűrő” hatást mutató fafajoknak és bokroknak, melyeket főleg a nagyvárosokban használnak fel (ültetnek el) a porszennyezés és egyéb szennyezések mérséklésére, pontosabban: kiszűrésére.

Egy brit tanulmányban értékelték, hogy a fák lombkoronája milyen mértékben képes a szállópor kiszűrésére. A vizsgálatok során becsléseket végeztek arra vonatkozólag, hogy a további fatelepítések milyen mértékben képesek befolyásolni egy adott terület porszennyezettségét.

A különféle modellek szerint a szállóporszennyezés mértékét 7-26 százalék közötti mértékben lehetne csökkenteni „porfogó” fák telepítésével. Számításaik szerint Közép-Angliában a fák borításának jelenlegi 3,7 százalékos arányról 16,5 százalékra való növelése a por mennyiségét közel 20 százalékkal csökkentené. Glasgow-ban a fák borításának (a jelenlegi 3,6-ról) 8 százalékra való növelése a szállópor koncentrációjának 6 százalékos csökkenését eredményezné.

Jelenleg Közép-Angliában a fák az emberi tevékenység okozta szállópor 7 százalékát, azaz évente mintegy 40 tonnát szűrnek ki. A kutatás tehát rávilágított, hogy a fák telepítésével hatékonyan csökkenthető a városokat terhelő szállópor mennyisége. A városi területek negyedének fásításával a szálló (ülepedő) finom por – PM10 – átlagos koncentrációjának 2-10 százalékos csökkenése érhető el.

fa

A fák telepítésével hatékonyan csökkenthető a városokat terhelő szállópor mennyisége – fotó: Shutterstock

Kimutatták, hogy főleg a  nagy lombfelülettel rendelkező fafajok (ilyen például a kőris és a különféle fenyőfajok) képesek a leghatékonyabban tisztítani a levegőt.

A jobb eredmények érdekében a nagy összefüggő telepítések helyett a fákat egyesével, kisebb csoportokban és több helyszínen érdemes ültetni. Gondot okozhat azonban, hogy a lekötött porszemcsék hosszabb távon a talaj elszennyeződését idézhetik elő. A talajra lerakódott por egyben a talaj savasságát kedvezőtlenül is befolyásolhatja. Emellett egyéb kedvezőtlen hatásokkal is kell számolni.

Amikor tehát fák, bokrok telepítésével védjük környezetünket a porszennyezés ellen, azzal is számolnunk kell, hogy igaz, a telepített növények hatásos védelmet nyújtanak a lakosoknak, de közben maguk is – természetes ellenálló képességük függvényében – károsodhatnak attól. Egy kicsit úgy tűnik, hogy az emberek javára feláldozzák magukat.