A műpázsitok egyre élethűbb megoldást kínálnak, de amíg Magyarországon jelentősen nő a kereslet a műfű iránt, addig az Egyesült Királyságban már azon gondolkodnak, hogy a környezeti terhelésük miatt be kellene tiltani a használatukat.

Persze a műpázsit az Egyesült Királyságban is népszerű, ahol hazánkhoz képest a klímatikus viszonyok jobban kedveznek a "szép, zöld gyepnek".

A brit kormány elé fog került egy petíció, amely ennek a termékkategóriának a betiltását kéri, mert a műanyagból készült gyepszőnyegek amellett, hogy kiszorítják a szén-dioxid megkötésében szerepet játszó növényeket a kertekből, a rovarok életterét is beszűkítik. A műpázsitok elhagyása fontos lépés lehet a biodiverzitás fenntartásában.

Mindezen felül jelentő a műanyag használatából származó környezetkárosítás is, ami a műpázsitok teljes életciklusát, a gyártástól a hulladékkezelésig végigkíséri. A műanyag gyártása és színezése környezeti terhelést jelent, a használat során pedig mikroműanyagok juthatnak a talajba és a folyóvizekbe. A használat után pedig ott a hulladékkezelés és újrahasznosítás feladata.

Zöld gyep

Hogyan lesz a kertben szép zöld gyep? – Fotó: pixabay.com

Ugyanakkor az sem elhanyagolható tény, hogy a műpázsit fenntartása sokkal víz- és energiatakarékosabb, mint egy valódi füves kerté, de ezek kevéssé ellensúlyzzák az ellene szóló környezetvédelmi érveket. Mint ahogyan az sem, hogy a mesterséges pázsitok karbantartása sokkal kevesebb feladatot ró a tulajdonosra.

A műpázsit betiltását követelő petíciót eddig közel harmincezer brit állampolgár írta alá, így a kormány biztosan foglalkozni fog vele. Ugyanakkor a műanyag pázsitok betiltását ez még nem jelenti, tavaly egy hasonló kezdeményezésnek az volt az eredménye, hogy korlátozás helyett a fogyasztók felelősségéreztére bízták a természetes és a mesterséges gyep közötti választást.