Börzsei Bence a napokban osztott meg egy bejegyzést a közösségi oldalán azokról a vízgyűjtő zsákokról, amelyeket az édesvizekkel komplex rendszerként foglalkozó tudomány dendrotelmának nevez.  "Előbbi tudomány élőhelyként kezeli és vizsgálja, mi pedig többnyire fahibaként tekintünk rá, amely sok esetben okozhatja fáink vesztét. Ez egy igencsak gyakori fahiba, ugyanakkor ha időben észrevesszük, könnyen tudjuk orvosolni a problémát" – írja a szakember.

odú

A korhadási folyamat elindul, ami az ágvillák legérzékenyebb, legérdekesebben gyűrődő szöveteit éri el először – fotó: pixabay.com

Mi az a vízgyűjtő zsák?

A vízgyűjtő zsák egy olyan odú, ami felülről nyitott, a belehulló csapadék megáll benne, emiatt nagyon nehezen tud kiszáradni. A probléma nemcsak az erdőkben, parkokban álló fáknál okozhat gondot, hanem a kertünkben lévő fáknál is.

Legtöbbször ott alakul ki, ahol hármas vagy ennél nagyobb számú ágkapcsolatok vannak, mivel az ott összegyűlő és egyéb szerves anyagok megtartják a nedvességet, aminek a hatására az alatta lévő kéreg felpuhul, és szabad utat enged a farontó gombáknak.

A korhadási folyamat elindul, ami az ágvillák legérzékenyebb, legérdekesebben gyűrődő szöveteit éri el először – ennek következtében az elágazás gyorsan meggyengül, és az odútól kiindulva ágak,  vázágak is kiszakadhatnak.

ágvillák

A probléma nemcsak az erdőkben, parkokban álló fáknál okozhat gondot, hanem a kertünkben lévő fáknál is – fotó: pixabay.com


A fahibákat meg lehet előzni, a kialakult odúkat pedig meg lehet szüntetni

A fahibákat könnyen észre lehet venni, a korhadást meg lehet előzni, de az utógondozás sem lehetetlen.

Ha a fákon hármas ágkapcsolatot látunk, nézzük meg közelebbről, ha találunk benne némi föld vagy levéltörmeléket, akkor azt igyekezzünk eltávolítani.

Gyakori eset, hogy ebbe a földes közegbe más növények is belegyökereznek, ilyenkor érdemes ezeket is eltávolítani annak érdekében, hogy az ágvillát alaposan kitisztíthassuk. A vízgyűjtő zsákban gyakorlatilag termőföld jöhet létre, ami vonzza a talajlakókat is.

Ha a vízzsák nagyon mély, akkor inkább álljunk meg, mert lényegesebb a fa élő szöveteinek a védelme, mint az odú teljes kitisztítása.leeresztőfurat készítése sem jelent megoldást, hiszen nem tudjuk, hogy pontosan hol van az odú alja, a furat alatt továbbra is meg fog állni a víz, ráadásul  a furat is fahibát okoz.

odú

A fákon kialakult vízgyűjtő zsákokban összegyűlt szerves anyagok és víz egyvelege számos élőlénynek szolgálhatnak tápanyagként vagy akár élőhelyként is, segítve ezzel a biodiverzitás megőrzését – fotó: pixabay.com

A fák próbálják elnőni a sérüléseket

A fák maguk is igyekeznek többféle módon orvosolni a problémát. Egyrészt belső lerekesztést alakítanak ki, másrészt  felülről is záródhat az odú a vázágak vastagodásával. Szerencsére a fa statikája nem feltétlenül romlik egy ütemben a vízgyűjtő zsák mélyülésével, mert a fa folyamatosan vastagszik és próbálja elnőni a sérüléseket.

A korhadás mértékétől függően az ágvillát kisebb metszéssel, a korona szellősebbé tételével mi magunk is tehermentesíthetjük. A lombozat felületének csökkentésével a szélterhelés kisebb mértékben fogja érinteni a korhadás felett lévő ágat. Ha a bekorhadás kiterjedtebb, akkor be lehet építeni koronabiztosító kötelet vagy támrendszert is. A durva visszavágást és a csonkolást érdemes  elkerülni.

A fahiba kialakulása megelőzhető azzal, ha a fiatal fák metszésénél a hármas ágkapcsolat gyengébb vagy rossz irányba nővő tagját egy metszőollóval eltávolítjuk. A metszés helye beheged, a megmaradó ágvillán pedig nem tapad meg semmi.

A vízgyűjtő zsákok segítik a biodiverzitás megőrzését

A fákon kialakult vízgyűjtő zsákokban összegyűlt szerves anyagok és víz egyvelege számos élőlénynek szolgálhatnak tápanyagként vagy akár élőhelyként is, segítve ezzel a biodiverzitás megőrzését.

Élőhelyfák esetében madáritatószerű mélyedéseket lehet szándékosan kialakítani a  nagyobb csonkok tetejére, egy újabb életteret létrehozva ezzel.

Ha a kertünkben álló fán fahibát észlelünk, érdemes nyomon követni a sorsát. Ha nagy ágakról, vázágakról van szó, forduljunk szakemberhez, aki műszerrel fel tudja mérni az odú mélységét, alakját, pontos képet adva arról, hogy milyen beavatkozásre lehet szükség a kár elhárítása érdekében.