Az eljárás lényege, hogy a Bee Vectoring Technology vállalat (BVT) által mesterségesen tenyésztett méhek és poszméhek a kaptárban egy speciális, a növények fejlődése szempontjából kedvező mikrobákat tartalmazó port vesznek fel, amelyet a mikrobákkal együtt beporzás közben a virágokon hagyják. A mikrobák, miután megtelepszenek a virágokon, megvédik a növényt a kórokozóktól, így nincs szükség további növényvédő szerek alkalmazására – írja az agropages.com.

Az eljárással nincs pazarlás, a hatóanyagok célzottan kerülnek a növényekre – fotó:MTI/Balázs Attila

Ez egy nagyon célirányos és hatékony, sőt ideális módja a növényvédő szerek kijuttatásának. A módszer vizet egyáltalán nem, hatóanyagokat is csak minimális mennyiségben használ, így kiküszöbölhető a hatóanyagok permetezésnél fellépő pazarlása, mivel azok nem kerülhetnek a sorok közé vagy olyan növényi részekre, ahol nincs rájuk szükség.

A porral együtt biostimulátorok és egyéb, növekedést serkentő szerek is a virágokra juttathatók. A virágzáson kívüli időszakban és a virágtalan növényekre alkalmazható védekezésre a vállalat bejelentette, hogy a közeli jövőben új eljárást fog kidolgozni.

Az Egyesült Államokban már kereskedelmi forgalomban kapható a technológia a speciálisan erre a célra tenyésztett méhekkel – fotó: Pixabay

A BVT által kifejlesztett, mikrobákat tartalmazó, CR-7 jelzéssel regisztrált és szabadalmaztatott por – a speciálisan tenyésztett beporzó rovarokkal együtt – az USA-ban már kereskedelmi forgalomban kapható. Kipróbálás alatt van még Mexikóban és Svájcban, a jövőben pedig más országokban és földrészeken is regisztráltatni, és forgalmazni kívánják azt.

A technológia bekerülései költsége a permetezéssel kijuttatandó szerekkel nagyjából azonos színvonalon mozog, vagyis az új eljárás nem növeli a termelők költségeit.