A magyar tejipar jelenleg igen nehéz helyzetben van: az orosz importtilalom miatt felhalmozott tömérdek mennyiségű áru, továbbá a harminc év után idén áprilisban megszüntetett Európai Uniós tejkvóta-rendszer hiánya miatt a túlkínálat brutálisan lenyomta a tej árát. Az Agrárgazdasági Kutatóintézet adatai alapján az utóbbi egy évben a nyers tej kilónkénti ára 24 százalékkal csökkent, 2015 októberében már mindössze 76 forintért vásárolták fel kilóját. Az áldatlan állapotokról már korábban írtunk az Agroinform.hu-n, a témával részletesebben foglalkozó cikkünk IDE kattintva érhető el.

A hazai tejipar megsegítésére tett kísérlet gyanánt idén egy merőben újfajta támogatási forma igénylésére nyílik lehetőség. Az MVH az egyes sajtok magántárolására indított egy rendkívüli támogatási programot.

Alapvető tudnivalók
A támogatás igénybevételéhez a kérelmező regisztrálva kell legyen az MVH által működtetett Egységes Mezőgazdasági Ügyfélnyilvántartási Rendszerben. Azon igénylők, akik még nincsenek a nyilvántartásban, a kérelem leadásának napján még kérhetik felvételüket.

A meghirdetett magántárolási támogatás igénylésére vonatkozó kérelmet 2016. január 15-éig lehet benyújtani. A leadáskor érdemes körültekintően eljárni, mivel a kérvény a benyújtást követően már nem módosítható.

sajtok

A megfelelő tárolás aranyat érhet –  fotó: Shutterstock

A támogatás igénybevételéhez a kérvényezőnek a magántárolásba vont tételek után 20 euró/tonna mértékű biztosítékot köteles az ügyfél az MVH-nál letétbe helyezni.

Mit és hova?
Az MVH közleménye alapján a magántárolási támogatás kizárólag olyan termékek tárolásához nyújtható, amelyek:

a) a Bizottság 2013. október 4-i 1001/2013/EU végrehajtási rendelete szerinti 0406 KN kód alá sorolhatóak be;

b) megbízhatóak, kifogástalan kereskedelmi minőségűek;

c) a tárolási szerződés kezdőnapján elérik az azon érlelési időszaknak megfelelő minimális érettségi fokot, amely alatt a sajt értéke növekedik;

d) a gyártó vállalkozást, valamint a gyártás időpontját letörölhetetlen felirat jelzi, esetleg kódolva;

e) tartalmazzák a betárolás dátumát;

f) tárolásuk egész sajtként történik;

g) esetükben a támogatási kérelem minimálisan 0,5 tonna mennyiségre vonatkozik;

h) korábban nem képezték raktározási szerződés tárgyát;

i) esetükben a tárolás és az előállítás azonos országban történik.

A tárolási tétel jelen esetben olyan árumennyiséget jelent, amely legalább 0,5 tonna súlyú, homogén összetételű és minőségű, egyetlen gyárból származik, egyetlen raktárba lett betárolva egy adott napon. A tételt több gyártási napon is elő lehet állítani, azonban a tételhez tartozó összes árunak azonos tárolási tételszám alatt kell szerepelnie.

Mettől meddig?
A magántárolási időszak 60-tól 210 napig terjedhet. A tárolás időtartamát a 60 napos minimális tárolást követően a magánraktározó határozza meg. Kitárolás csak teljes tárolási tételenként történhet. Az ügyfél köteles kitárolási szándékáról legalább 5 munkanappal korábban értesíteni az MVH-t, a vonatkozó nyomtatvány kitöltésével és elküldésével.

sajt

Egy örök darab a tejtermékek között – fotó: Shutterstock

Az említett dokumentumnak legkésőbb a magántárolási szerződés utolsó napját megelőző 5. munkanapon be kell érkeznie az MVH-hoz, abban az esetben is, ha a tételek a maximális raktározási időtartamot követően is a raktárban maradnak.

Mekkora az igényelhető összeg?
A 2015. évben a magántárolási támogatás összege a Bizottság 2015. október 15-i, 1852/2015/EU rendelete alapján 15,57 euró tonnánként a rögzített tárolási költségekre, továbbá naponta 0,40 euró tonnánként a szerződéses tárolás időtartamára. Az alkalmazott átváltási árfolyam a magántárolási támogatással érintett időszak kezdőnapja szerinti hónap első napját megelőzően az Európai Központi Bank által utoljára közzétett hivatalos forint/euró átváltási árfolyam.

A támogatás összegét, illetve előleg esetén annak fennmaradó részét az MVH a kifizetési kérelem beérkezésétől számított 120 napon belül utalja át az ügyfél Egységes Mezőgazdasági Ügyfél-nyilvántartási Rendszerbe bejelentett fizetési számlájára, amennyiben az MVH ellenőrizte a termékeket, illetve a támogatásra való jogosultság feltételei maradéktalanul teljesültek.

Előlegre igénylésére is van lehetőség
60 napos magántárolás után a támogatásra egyszeri előleg fizetése kérhető. Az előleg összege nem haladhatja meg tételenként a 90 napos vagy – adott esetben – három hónapos tárolási időszakra járó összeget. Az MVH az igénybe vehető előleg mértékéről értesítést küld. Az ügyfél az értesítés MVH-hoz történő visszajuttatásával és az előleg 10%-kal növelt összegének megfelelő biztosíték letétbe helyezésével kérheti az összeg kifizetését. A biztosíték a teljes támogatási összeg kifizetését követően kerül feloldásra.

A támogatás igénybevételével kapcsolatban a Mezőgazdasági és Vidékfejlesztési Minisztérium weboldalán, IDE kattintva tájékozódhat bővebben.