Malajzia egy ritka növényt akar hasznosítani alternatív nikkelforrásként – a növénybányászat új irányt adhat a fenntartható bányászatnak. Az úgynevezett hiperakkumulátor növények különleges képességekkel rendelkeznek, mivel képesek nagy mennyiségű fémet felvenni a talajból, és azt szöveteikben koncentráltan eltárolni.
A Gunung Kinabalu, Malajzia legmagasabb hegye lábánál nő egy ritka faj, a Phyllanthus rufuschaneyi, amelyet csak 2018-ban fedeztek fel, és Rufus Chaney agronómusról neveztek el. Ez a növény képes a helyi, fémekben gazdag talajból nikkelt felszívni.
A Phyllanthus rufuschaneyi hiperakkumulátor faj, de még ezen különleges növénycsoporton belül is egyedülálló, mivel a világon a legmagasabb nikkelfelvevő képességgel rendelkezik. A malajziai kormány most ezt a „természeti kincset" kívánja alternatív nikkelforrásként hasznosítani a növénybányászatként ismert technológia révén.
A NanoMalaysia Bhd (NMB), amely a Tudományos, Technológiai és Innovációs Minisztérium (MOSTI) alá tartozik, úgy véli, hogy a Phyllanthus rufuschaneyiből és más helyi növényfajokból elegendő nikkelt és kobaltot lehet kinyerni – ezek a lítiumion-akkumulátorok alapvető összetevői – a hagyományos bányászati módszerek kiegészítéseként.
Az NMB vezeti az ország azon törekvéseit, amelyek célja a hazai elektromos járművek alkatrészeinek technológiai fejlesztése, és bízik abban, hogy a növénybányászat hosszú távon életképes nikkelforrásként szolgálhat majd az ipari felhasználás számára.
Az NMB szerint a növénybányászat „legalábbis a nikkelérc kitermelésében bevett külszíni bányászathoz képest" egy fenntarthatóbb módszer lehet a nikkel talajból történő kinyerésére. A projekt négy hónapja indult el, miután megszerezték a szükséges kutatási és hozzáférési engedélyeket.
A Gunung Kinabalu, Malajzia legmagasabb hegye lábánál nő egy ritka faj, a Phyllanthus rufuschaneyi – fotó: pixabay.com
Biomasszából nyerhető fém: így működik a növénybányászat
A növénybányászat ígéretes módszerként szolgálhat a nikkel kitermelésére – a malajziai projekt több növényfajt is alkalmaz a fémek kinyerésére.
A növénybányászat lényege, hogy a fákat nikkelben gazdag talajba ültetik, ahol körülbelül másfél év alatt felszívják a fémeket a gyökereiken keresztül. A növekedési időszak után a fák ágait és leveleit megmetszik és elégetik, majd a keletkező hamut feldolgozzák a nikkel kivonása érdekében. A Phyllanthus rufuschaneyi mellett a projektben részt vesz a Rinorea bengalensis, egy másik őshonos növényfaj, valamint az Alyssum argenteum, amely nem őshonos, de betelepített fajként szintén alkalmas erre a célra.
A növénybányászat segítségével akár 20 ezer mikrogramm nikkel is kinyerhető grammonként a növényi biomasszából, ami hektáronként körülbelül 100 kilogramm nikkelt jelent.
A terméshozam és a fémkoncentráció tovább növelhető műtrágyák használatával is. A kormányzat tóelőzetes tervei szerint a növénybányászatból származó nikkel kereskedelmi forgalomba hozatala 2026 végére várható, bár a módszer költségeire és a termék árára vonatkozó részleteket még nem hozták nyilvánosságra.
A NanoMalaysia új célkitűzése, hogy a növénybányászat révén a kiégett lítiumion-akkumulátorokból nyerjenek vissza nikkelt – miközben ritka növényfajokat is megóvnak.
A NanoMalaysia Bhd (NMB) 2026-tól a növénybányászatot a kiégett lítiumion-akkumulátorok, így az elektromos járművekből származó akkuk újrahasznosítására is használná.
A tervek szerint hiperakkumulátor növényeket ültetnének olyan talajba, amelyhez elhasznált és összezúzott akkumulátorokat kevertek, így a növények képesek lennének kivonni a bennük lévő nikkelt, ezzel megteremtve egy zárt termékkörforgást.
A Phyllanthus rufuschaneyi rendkívül ritka faj, amely vadon élve is kevés példányszámban fordul elő. A növénybányászatban való alkalmazása azonban nemcsak ipari lehetőséget kínál, hanem a faj megőrzéséhez is hozzájárulhat, rámutatva arra, hogy az élővilág védelme és a zöldtechnológiai fejlesztések kéz a kézben járhatnak.
Forrás: index.hu
Indexkép: pixabay.com