Május és június folyamán több mint 28 milliárd forint értékű agrártámogatást fizet ki a Magyar Államkincstár az erdőgazdálkodók részére. Az erdőtelepítési, fenntartási, kárhelyreállítási és erdővédelmi célokra szánt források a Közös Agrárpolitika (KAP) Stratégiai Tervének kiemelt elemei közé tartoznak. A támogatások ütemezett kifizetése a korábban benyújtott pályázatok alapján történik, és célja a hazai erdőállomány növelése és minőségi javítása.
Jelentős összeg a NATURA 2000 kompenzációra és új erdők telepítésére
A támogatási csomag legnagyobb része – 15 milliárd forint – a NATURA 2000 területeken gazdálkodók kompenzációját szolgálja. Emellett további 10 milliárd forint jut új erdők telepítésére. A támogatások különösen fontos szerepet játszanak abban a kormányzati célkitűzésben, hogy 2030-ra a jelenlegi 25,4 százalékról 27 százalékra nőjön a fás-bokros területek aránya Magyarországon.
Helyreállítási és védekezési források is megnyíltak
Júniusban 1,5 milliárd forintot kapnak azok az erdőgazdálkodók, akik természeti csapások által sújtott területeik helyreállítására pályáztak sikeresen. Emellett további több mint 1,7 milliárd forint áll rendelkezésre agrárerdészeti programokra, kármegelőzésre, valamint az erdők ellenálló képességének növelésére.
Új pályázat: „Erdőtelepítés és fásítás támogatása”
A KAP Stratégiai Terv keretében meghirdetett „Erdőtelepítés és fásítás támogatása” című pályázatra az első ütemben április 2. és május 9. között lehetett benyújtani kérelmet. A 64 milliárd forintos keretösszegből a már elvégzett munkálatok után történik meg az első kifizetés, amelyet további ütemek követnek.
Háttér: az erdők szerepe a zöldgazdaságban
Az erdők Magyarország zöldvagyonának alappillérei. A klímavédelem, szénmegkötés, valamint a biodiverzitás szempontjából nélkülözhetetlenek. Ezért is jelentős, hogy a KAP ST teljes költségvetésében a korábbi ciklushoz képest háromszoros támogatási összeg – összesen 310 milliárd forint – áll rendelkezésre az erdőgazdálkodás fejlesztésére.
A cél nem csupán az erdőterületek növelése, hanem az is, hogy azok jobb minőségűek, ellenállóbbak és fenntarthatóbbak legyenek. A jövő magyar erdőit versenyképes vállalkozások és szaktudással rendelkező gazdálkodók fogják kezelni – a most elindított támogatások ezt az irányt erősítik.
Indexkép: Pixabay