Május 12-én, a Növényegészségügy Nemzetközi Napján elindult a #PlantHealth4Life kampány harmadik évada, amelyhez Magyarország is csatlakozott. Az Európai Élelmiszerbiztonsági Hatóság (EFSA), az Európai Bizottság (EC) és európai partnereik által életre hívott kezdeményezés célja, hogy ráirányítsa a figyelmet a növények egészségének alapvető fontosságára – hiszen nélkülük nincs élelem, takarmány, egészséges környezet és fenntartható jövő.
Az egészséges növények színes étrendet biztosítanak, támogatják a biológiai sokféleséget, alakítják a gazdaságot és hozzájárulnak az élelmiszerek elérhetőségéhez, valamint azok megfizethetőségéhez. Ugyanakkor a klímaváltozás, a globális kereskedelem és a turizmus miatt egyre több növényi kórokozó kerül be Európába. Ezeket a károsítókat – például a Xylella fastidiosa baktériumot – sokszor nem tudjuk hatékonyan kezelni, mert nincs megfelelő technológiánk, vagy a növényeink nem elég ellenállóak.
Az elmúlt évtizedekben a Xylella több millió olajfát pusztított el Dél-Olaszországban, ezzel súlyos csapást mérve a helyi gazdaságokra és a biológiai sokféleségre, valamint az olajbogyó nemzetközi piacára is.
Sylvain Giraud, az Európai Bizottság Növényegészségügyi Osztályvezetője hangsúlyozta: „Ha az emberek felismerik, mennyire fontos szerepe van a növényegészségnek – az étkezéstől a levegőig –, akkor ők maguk is tenni akarnak majd a változásért.” A kampány az informálódás mellett arra bátorítja az embereket, hogy aktívan cselekedjenek és váljanak a növényvédelem nagyköveteivé.
Az idei kampányhoz 26 EU-tagállam, 5 tagjelölt ország és Svájc is csatlakozott. A cél: gyakorlati lépéseken keresztül közösen óvni a növényvilágot – és ezzel saját jövőnket is.
Indexkép: Pixabay