A mikológusok szerint a Földön 2,2 és 3,8 millió közé tehető a gombafajok száma, de ebből mindössze 155 ezret ismerünk. Ez azt jelenti, hogy a bolygónk élővilágának egy hatalmas szeletét gyakorlatilag láthatatlanul hagyjuk sodródni a kihalás felé.
A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) csak az elmúlt években kezdett el komolyabban foglalkozni a gombákkal – ennek köszönhetően az idei vörös listán már 1300 faj szerepel, köztük 411-et közvetlenül a kihalás fenyeget. Döbbenetes, hogy 482 faj csak idén került fel erre a listára, amelyre csak 2003-ban jegyezték fel az első két tételt.
Az okok ismertek: az erdőirtások, a fakitermelés, a mezőgazdasági területek terjeszkedése, az ammóniaszennyezés, a klímaváltozás és ezzel együtt az erdőtüzek mind-mind jelentős veszélyforrások. A skandináv országokban az öreg fenyvesek kivágása miatt már most is sok faj tűnt el vagy került a veszélyeztetett kategóriába. A Magyarországon is előforduló óriás pereszke (Tricholoma colossus) például már a „sebezhető" státuszba került.
A legnagyobb tragédia talán mégis az, hogy olyan gombafajok is kipusztulhatnak, amelyeket még fel sem fedeztek. A londoni Kew Gardens jelentése szerint 2020 óta 10.200 új fajt azonosítottak – de könnyen lehet, hogy ugyanennyi közben már végleg eltűnt.
És bár a gombák ökológiai jelentősége felbecsülhetetlen, mégis olyan „láthatatlan hősök", melyekről alig tudunk valamit. Itt az ideje, hogy komolyan vegyük őket.
Forrás: qubit.hu
Indexkép: Shutterstock