A legtöbben szeretnénk nagyon büszkék lenni a gyepünkre. Azonban ez csak keveseknek sikerül, tekintettel a gyomosodásra, kiégésre és a vakondok lelkes kertépítő tevékenységére. Ráadásul a füvet nemcsak nézegetjük, mint egy szép dísznövényt, hanem nagyon sok mindennek ki van téve. Játszanak rajta a gyerekek, rátesszük a kerti bútorokat, a medencét, és gyakran szaladunk keresztül rajta, néha cipőben, néha mezítláb. A gyönyörű fűről szövögetett álom azonban könnyedén válhat valósággá, ha megismerjük, mire vágyik a füvünk, és megpróbáljuk megadni neki.
Ezek a gyomok lehetnek a fűben
A gyomokból van egyszikű és kétszikű, azonban egyvalami egészen biztos bennük, mégpedig, hogy egyiküket sem látja szívesen a kert tulajdonosa a kertjében.
A kétszikű gyomok közé tartozik például a gyermekláncfű, az útifű és a lóhere, amelyeket megjelenésük elején gyomlálással tudunk féken tartani. Amikor már nagyon elszaporodnak, gyomírtóra lesz szükség. Ilyenkor az adott gyom irtására alkalmas szert kell beszerezni, és a leírás szerint kell alkalmazni. Az egyszikű gyomokat, mint amilyen a tarackbúza, a muhar, az egynyári perje, csak gyomlálással lehet kiirtani. Éppen ezért nem árt tudni, mi lehet a gyomosodás oka, és megelőzni azt.
Ezért gyomosodik a fű
1. A legfontosabb, hogy a fű ne legyen gyomos, hogy nagyon alaposan elő kell készíteni a talajt még a fű vetése előtt. A legjobb, ha a vakondhálóról sem feledkezünk meg. Azonban a legtöbbünk esetében már készen kapjuk a gyepet, így arról kell gondoskodnunk, amink van.
2. Éppen ezért fontos, hogy ne csak öntözzük a gyepet, hanem pótoljuk a hiányzó tápanyagokat is. A gyom ugyanis a legjobban akkor tudja felütni a fejét, ha a füvünk nincs jó állapotban.
3. A gyomok többsége maggal szaporodik, így ha gyomos a fű, akkor körülbelül 80%-ban a kert talajában lévő magok a felelősek érte, a többi magot pedig a szél hordja a kertbe. Úgyhogy térjünk vissza az 1. pontra. Na az lett volna a megoldás.
Így irtsd ki a fűből a gyomot
1. A gyomirtó szerek estében nagyon fontos, hogy mindig a leírásban elolvasottak szerint járjunk el, és ne keverjük egymással a szereket.
2. A gyomirtás előtt és után néhány napig ne vágjuk le a füvet, hiszen a gyomirtó a levélen keresztül szívódik fel, így ha túl kicsi a felület, amelyen keresztül felszívódhat, nem lesz olyan hatásos.
3. A gyomirtást követően lenyírt füvet semmi esetre se tegyük a komposztba, hiszen az még tartalmazza a vegyi anyagokat.
4. Mivel a gyomok fajtájuk függvényében eltérő időpontokban kelnek ki, érdemes ismételni a beavatkozást.
5. A legjobb, ha nincs szükség gyomirtásra, mert a füvünk számára rendelkezésre állnak a megfelelő tápanyagok. Azért is fontos ez, mert a gyomirítók nincsenek jó hatással a környezetünkre, és annak élővilágára.
6. Nyírjuk rendszeresen a füvet, hiszen a nyírástól a fűszálak között megjelenő egynyári gyomok száma fokozatosan csökken, rendszeresen visszavágva nehezebben hajtanak ki, és magot sem érlelnek.
7. A gyomok vonzzák a kártevőket is, ezért is fontos, hogy a gyepünk karban legyen tartva, hogy azok ne tudjanak benne elszaporodni. Egy egészséges pázsitban nem tudnak nagy mértékben elterjedni a gyomok, így a kártevők sem érzik ott jól magukat.
A gyomos fű ellen is megvan a megoldás. Fotó: Shutterstock
8. Ha a gyomok már nagyon nagy mértékben szaporodtak el, érdemes szakembert is bevonni a folyamatba, és kikérni a tanácsát.
9. A gyomirtás régi, és komoly fizikai munkával járó módja a kézi gyomlálás és kapálás. Azonban ez semmilyen káros hatással nem jár a környezetünkre nézve. A fű esetében a kigyomlált, csupasz foltok helyére vessünk fűmagot, és idővel ismét egységes lesz a gyepünk.
A fűnek is szüksége van a vitaminokra
A nyírások hatására a gyep igen sok tápanyagot veszít, ezért tavasszal mindenképp gondoskodjunk a trágyázásáról. A nyári használat veszi azonban csak igazán igénybe a gyepet. A sok fűnyírás, a kerti bulik, a játékok, a kerti bútorok és a medence súlya, mind károsítja a csodás pázsitot.
A fűfélék számára a legfontosabb tápanyagok a nitrogén, amely a vegetatív növekedést segíti, a foszfor, amely a gyökérképződést serkenti és a kálium, amely a sejtfalat erősíti, szabályozza a vízháztartást és javítja a télállóságot.
A mikroelemek közül a magnézium és vas nélkül nem tudna a füvünk fotoszintetizálni. Különböző gyepműtrágyák közül válogathatunk, attól függően, a füvünk milyen korú, milyen állapotban van, és éppen milyen évszakban járunk. Egyszerre nem szabad nagyobb mennyiségű tápanyagot rendelkezésére bocsátani, mert attól aránytalanul gyorsan kezdene el növekedni.
1. Tavasszal nitrogéntúlsúlyos, úgynevezett starter műtrágyát adjunk neki, így megerősítve a hosszú tél után.
2. Nyáron érdemes minimum kéthavonta komplex műtrágyával fejtrágyázni.
3. A tél előtt a fű ellenálló képességét kell javítani, amelyhez a legideálisabb választás a káliumhangsúlyos trágyázás. Ha a kézzel szórt műtrágya nagyon apró szemű, keverjük például homokkal, így sokkal egyszerűbb lesz kijuttatni.
A helyesen táplált gyep amellett, hogy csodás színe van, kellően sűrű is ahhoz, hogy a gyomnövények ne tudják felütni a fejüket a fűszálak között. A műtrágya akkor a leghatásosabb, ha a fellazított gyepet tápláljuk vele, így nagyon fontos, hogy előtte végezzünk talajlazítást és gyepszellőztetést.