Az Egyesült Királyság kormánya határozottan kijelentette, hogy az új vámmegállapodás ellenére sem enged be hormonkezelt marhahúst az amerikai piacról. A megállapodás célja a kétirányú marhahús-kereskedelem fellendítése, azonban több gazda és fogyasztó aggodalmát fejezte ki az importált hús minőségével kapcsolatban.



A brit kormány szerint a meglévő tanúsítási és határellenőrzési rendszer garantálja, hogy hormonokkal kezelt marhahús ne kerülhessen be az országba. A Nemzeti Gazdák Szövetsége részletes tájékoztatást kért a szabályok betartatásáról, hogy megbizonyosodhasson a biztonsági előírások szigorú ellenőrzéséről.

Darren Jones, a pénzügyminisztérium főtitkára hangsúlyozta: a jelenlegi élelmiszer-biztonsági szabályok változatlanok maradnak, és a határőrizeti szervek képesek kimutatni a hormonnyomokat a húsban. Bármilyen szabálysértés súlyos következményeket von maga után – tette hozzá.

A gazdák aggodalmai

Ian McCubbine, surrey-i marhahústermelő aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy a brit piacra több amerikai marhahús kerülhet, amely szerinte gyengébb minőségű. A BBC Today műsorában azt kérdezte: „Honnan tudjuk, hogy mit tesznek bele?” Véleménye szerint a brit marhahúságazat évtizedek alatt fejlesztett ki magas színvonalat az állatjólét és környezetvédelem terén, és ezt veszélyeztetheti az import.

A hormonkezelt marhahús behozatalát az Egyesült Királyság 1989-ben tiltotta be, az Európai Unióval összhangban, miután az egészségügyi kockázatokat túl nagynak ítélték. Ezzel szemben az Egyesült Államokban és más országokban – például Ausztráliában – a hormonhasználat a termelés szokásos része. Ezek az országok állítják, hogy nincs bizonyított egészségügyi kockázata a hormonkezelt hús fogyasztásának.

A vámmegállapodás részletei

A megállapodás értelmében az Egyesült Királyság vámmentesen importálhat évente akár 13 000 tonna amerikai marhahúst, amely jelenleg körülbelül 1000 tonna 20%-os vámtarifával. Ez a mennyiség fejenként körülbelül egy közepes steaknek felel meg évente. Cserébe az Egyesült Királyság is több marhahúst exportálhat az Egyesült Államokba alacsonyabb vámtarifával.

A megállapodás egyéb elemei között szerepel a brit luxusautókra kivetett amerikai vámok csökkentése és az amerikai etanol brit importjának megkönnyítése is.


Fogyasztói válaszok és javaslatok

Liz Webster, a Save British Farming alapítója aggodalmát fejezte ki a közösségi médiában, miszerint az új egyezségben a luxusautókért cserébe az Egyesült Királyság engedményeket tett az amerikai marhahús és etanol importjára, miközben a határellenőrzések gyengék.

Sok fogyasztó online fejezte ki aggodalmát a hormonkezelt hús miatt, és a brit termékeket, különösen a „Piros Traktor” jelöléssel ellátottakat részesítenék előnyben. Egyesek helyi hentesektől kívánnak vásárolni, akik pontosan tudják, honnan származik az áru.

A Defra hangsúlyozta: az amerikai exportőröknek rendelkezniük kell megfelelő tanúsítványokkal és ellenőrzésekkel, amelyek igazolják, hogy a termékeik megfelelnek a brit szabványoknak. Mivel a hormonokat általában a hizlalás utolsó szakaszában alkalmazzák, a nyomaik kimutathatók a megfelelő vizsgálatokkal.

Forrás: bbc.com

Indexkép: Pixabay