Április elején világraszóló bejelentést tett a texasi Colossal Biosciences: szerintük sikerült feltámasztaniuk a tízezer éve kihalt óriásfarkast, a jégkorszak félelmetes ragadozóját. A hír felrobbantotta a médiát – a Time magazin címlapon hozta, a Trónok harca szerzője, George R. R. Martin pedig boldogan fotózkodott az egyik farkaskölyökkel, hiszen regényeiben is kulcsszerepet kaptak ezek az állatok, rémfarkas néven.
Csakhogy a bejelentés gyorsan viharfelhőket hozott. A Természetvédelmi Világszövetség (IUCN) figyelmeztetett: veszélyes illúzió azt hinni, hogy a kihalás visszafordítható, továbbá hangot adtak etikai aggályaiknak is, a tudományos közösség pedig sorra vonta kétségbe a Colossal állításait. Charles Brenner biokémikus szerint a cég nem is „támasztotta fel" az óriásfarkast, és ezt ők is tudják. A genetikai vizsgálatok szerint valójában egy genetikailag módosított szürke farkasról van szó.
Anders Bergström genetikus szerint a húsz genetikai módosítás nem elég ahhoz, hogy egy külön fajt lehessen megalkotni – főleg, hogy ezek között van például egy fehér bunda is, ami inkább marketingfogás, mint tudományos rekonstruálás, hiszen az eredeti óriásfarkas valószínűleg vöröses volt.
A Colossal tudományos vezetője, Beth Shapiro most visszakozott: elismerte, hogy ezek az állatok nem valódi óriásfarkasok, hanem csak szürke farkasok genetikai módosításokkal. „A kezdetektől fogva ezt állítottuk, csak informálisan hívtuk őket óriásfarkasnak" – mondta, bár ezt több korábbi nyilatkozat cáfolja. A névválasztást korábban azzal indokolta, hogy a morfológiai hasonlóság miatt hívták őket így.
A kritikusok szerint a legnagyobb probléma az üzenet, amit a projekt közvetít: hogy a kihalás visszafordítható. Ez félrevezető és veszélyes, főleg ha olyan politikai környezetben értelmezik félre, ahol a természetvédelem háttérbe szorul. A tudományos áttörés tehát inkább PR-fogásnak tűnik, mint valódi feltámadásnak.
Forrás: qubit.hu
Indexkép (csupán illusztráció): Shutterstock