Április 28-án egy szlovák bányatóból fogtak ki egy meghökkentően kék színű csukát, amelynek különleges megjelenése több horgászt is meglepett. A hal szája, teste és uszonyai is kék árnyalatban pompáztak – ez a fajra egyáltalán nem jellemző szín. A kérdés azonnal felvetődött: mi okozhatja ezt az extrém színváltozást?


Pigmentek és fénytörés: így alakul ki a halak színe

A Magyar Haltani Társaság (MHTT) szakértői a „Mit fogtam?” rovatukban elmagyarázták: a halak színét pigmentalapú és strukturális színek együttes hatása alakítja. A pigmenteket tartalmazó sejtek (kromatofórok) például a sárga xantofilt vagy a sötét melanint termelik, míg a strukturális színeket – mint a kék vagy ezüst – a fényt visszaverő iridoszómák idézik elő.


A csuka alapszíne általában olívazöld, világosabb foltokkal – de bizonyos ritka genetikai mutációk következtében előfordulhatnak eltérő színű példányok is: aranyszínűek, albínók, sőt most már kék színűek is.

Egy genetikai hiba felerősíti a kéket

A szlovákiai esetben a kutatók szerint egy olyan genetikai mutáció okozhatta a jelenséget, amely a sárga vagy piros pigmentek hiányához vezetett. Ennek következtében a hal testében visszamaradó strukturális kék szín feltűnően dominánssá vált.

Ez a színeltérés nem teljesen példátlan: hasonló eseteket korábban Észak-Amerikában, Írországban, sőt a süllő amerikai rokonán, a walleye-n (Sander vitreus) is dokumentáltak.



A halak „öltözködése” nem mindig végleges

Érdemes megjegyezni, hogy a halak bizonyos esetekben képesek a színüket a környezetükhöz igazítani is. Ez a gyors és visszafordítható színváltozás az úgynevezett indukálható mimikri, amely során a kromatofórok és iridoszómák mérete vagy elhelyezkedése változik – de ebben az esetben tartós, genetikailag meghatározott színváltozásról volt szó.

A kék csuka tehát nemcsak látványos, hanem természetes különlegesség is, amely a genetika és az evolúció egyedi metszéspontját mutatja be – immár a Kárpát-medencében is.

Forrás: pecaverzum.hu

Indexkép: Magyar Haltani Társaság Facebook-oldala