A gyomirtás legfontosabb eszközeit világszerte továbbra is a herbicidek képezik. A Minnesotai Egyetem kutatói szerint azonban a betakarítás után vetett takarónövények a gyomok állományának gyérítése, illetve életterének szűkítése révén jelentősen csökkenthetik a szükséges gyomirtó szerek mennyiségét – írja az agriculture.com.

rozs

A rozs nyomta el legjobban az óriás parlagfüvet – fotó: Shutterstock

A kutatók a tavalyi szójakísérletekben – Liz Stahl és Ethan Ley irányításával – rozsot, vörösherét és gomborkát alkalmaztak takarónövényként, amelyek közül a rozs nyomta el legjobban az óriás parlagfüvet és egyéb korai gyomokat, de a másik két növény is jól teljesített. A disznóparéjt azonban nehezen tudták visszaszorítani.

A takarónövény hatékonysága szempontjából rendkívül fontos a vetésének pontos időzítése, de ez függ az időjárástól és a talaj minőségétől is. „Amennyiben tavasszal egy tömött gabonarozs szőnyeget sikerül kialakítani, akkor jó esély van a korán megjelenő gyomok, például az óriás parlagfű és egyéb füvek gyérítésére” – mondta Stahl.

A vízikender kelése későbbre esik, míg az óriás parlagfű sokkal hamarabb megjelenik. Amikor a szója levelei kezdenek leesni, a lombkorona megnyílik, el lehet kezdeni a takarónövény vetését, akár repülőgépről is. Fontos, hogy a főnövény betakarítása után a lehető leghamarabb vessük el a takarónövényt, és a tábla ne maradjon üresen.