2016-ban a csapadékos idő teljesen átírta az aratással kapcsolatos terveket, és sajnos nagyon sokan jóval a megszokott időn túl, és sokszor már szinte erőn felül takarították be a még földeken maradt, már rosszabb minőségű termést. A szélsőséges időjárási viszonyok ellenére a hozamok kifejezetten jól alakultak és ezek összhatása az árakat lejjebb tornázta.

Nyár közepén az újtermésű étkezési búza áfa és szállítási költség nélküli termelői ára 16 százalékkal múlta alul az egy évvel korábbit, így átlagosan 39-40 ezer forint/tonna között forgott a fizikai piacon. A takarmánybúza 36-37 ezer forint/tonna termelői áron talált vevőre ugyanekkor, ez az előző év azonos időszakának árszintjétől közel 20 százalékkal maradt el.

Idén még várni kell ezekre a szemet gyönyörködtető pillanatokra  fotó: Shutterstock

Mint ahogy általában egyetlen évben sem, úgy a 2017-es esztendőben sem lehet jóslatokba bocsátkozni a terményárszinteket illetően – tudtuk meg az IKR Agrár Kereskedelmi Kft.-től. A jelenlegi logisztikai és piaci helyzetből, valamint a meglévő készletek nagyságából ítélve a piacon jelentős ármozgás nem várható rövidtávon, inkább oldalazó piacra lehet számítani.

A terményárak szempontjából legmeghatározóbb az időjárás lehet, ez mindenképpen ország, Európa- és világ-szinten is befolyásoló tényező. Hiába van hazánkban ideális időjárás és kedvező terméskilátás, ha például Brazíliában, az Egyesült Államokban vagy Oroszországban kedvezőtlen a helyzet. Ez persze fordítva is működik, ha nálunk van aszályos időjárás a belföldi piac is el tud mozdulni a világpiachoz képest, vagyis

ez a tényező tudja a leggyorsabban megmozgatni az árszinteket.

Fontos szerep jut továbbá a dollár-euró valamint a forint-euró keresztárfolyamoknak is. Nehéz megmondani előre, hogy hogyan alakulnak az idei terményárak a 2016-os évhez képest, hiszen vetésterületekben releváns különbség nincs a két év között. A hozamokat illetően a tavalyi egy kivételesen jó esztendő volt, repcéből, napraforgóból és kukoricából is rekord mennyiséget takarítottak be, illetve a kalászos termés is jónak volt mondható – nyilatkozta Pint Tamás, az IKR Agrár Kft. terménykereskedelmi igazgató helyettese.

Az előző évi árak természetesen hatással vannak a következő évre, és jellemzően az új termés árazása az ó termés árából indul ki. Az árszintek egyébként jelentős hatással bírnak a növénykultúra választásra, de még a fajtaválasztásra is (takarmány vagy malmi búza, HO vagy LO napraforgó stb.). Az inputfelhasználást illetően a növényeknek a védelmet és a tápanyagot mindenképpen biztosítani kell bár tény, hogy minél több bevételt tudunk realizálni hektáronként, annál többet tudunk belefektetni – tette hozzá.

Minden gazda ilyen termést szeretne látni fotó: Shutterstock

Az RAGT Vetőmag Kft. tapasztalatai alapján jelentős növekedés nem várható a 2017-es terményárak terén, hiszen a világpiacról (Ukrajna, Kazahsztán, Argentína) egyelőre csak rekordtermésekről érkeznek hírek. A csökkenés sem valószínű, esetleg a hagyományos napraforgó ára mozdulhat lefelé, ha jelentősen nő a vetésterület, és a termés is megfelelő lesz.

A hazai piacot bizonytalanná teszi az évek óta nem tapasztalt hideg,

az őszi vetések elkéstek, sok helyen fejletlen állományokra köszöntött a tél. Az elvetett újabb fajták ilyen időjárási körülmények között még nem lettek kipróbálva, hiszen az elmúlt négy évben a tél, rendszerint nagyon enyhe volt. A világpiacra jelentős befolyással lehet, ha Kelet Európában újabb, jó termésű esztendő lesz, és nagyon olcsó áruk jelennek meg a határokon. 2016-hoz képest komoly eltérés lehet, hogy az őszi vetések aránya csökkent, ráadásul ennek egy részében még a fagy is kárt tehet, ezek következtében pedig több tavaszi veteményre lesz szükség. További eltérés a tavalyi évhez képest, hogy idén főként a napraforgót helyezik előnybe, ezzel szemben a kukorica területe nem fog jelentősen nőni, mert sokan kockázatos növénynek tartják.

Gazdaságunkban egyértelműen érvényesül a kétévenkénti hatás, például őszi árpát nagyon keveset vetettek, az alacsony árak miatt. Sajnos megfigyelhető az is, hogy egy alacsonyabb terményár esetén a termelők a tápanyagokon és a növényvédelmen spórolnak, ezáltal pedig még rosszabb termés is társul az alacsony átvételi ár mellé, ez pedig dupla veszteség – nyilatkozta Ordasi Lajos, az RAGT Vetőmag Kft. Közép-magyarországi régió területi képviselője.

Mintha egy aranymezőn sétálna az ember fotó: Trigo Kft.

A Trigo Kft. meglátásai alapján az év első harmadában nem várhatóak komoly mozgások a kukorica árában, és a nagy készletek miatt a feldolgozók részéről sem valószínűsíthető a „szokásosnál” agresszívabb viselkedés. Az idei évben a kalászosok terményárait alapvetően a mindenkori készletek mennyisége, így aktuálisan a készletbőség fogja jellemezni, ami pedig a jelenlegi árszintek stabilizálódását vetíti előre a következő időszakra is. A terméskilátások pozitívak, sem a lokális, sem a globális ellátottságot nem fenyegeti jelen pillanatban semmi, ezért

nagy árváltozásokra nem számíthatunk.

A magyar és a nemzetközi piac egy nagyobb árváltozásokkal járó 6-8 esztendőn van túl, viszont az utóbbi 2 évben ezek a kilengések csillapodni látszanak, ami a terményárak viszonylagos évenkénti stabilitását hozhatja magával. A magyar piac kiszolgáltatottsága a forint szempontjából jellemzően magas, mivel a termény, valamint a feldolgozott végtermék ára dollárban, vagy euróban van számon tartva a kereskedőknél és a felhasználóknál is, ezért az aktuális devizaárfolyamok változásai jelentősen befolyásolhatják a terményárakat. Április után komoly szerep jut az időjárás hatásainak is, aminek előrejelzése szinte lehetetlen, és szélsőséges árelmozdulásokat is tud okozni egy-egy negatív vagy pozitív hír a piacon.

A termény útja, csigákon, elevátorokon, silókon át vezet – fotó: Trigo Kft.

Mindenképpen fontos megjegyezni, hogy 2016-ban, Magyarországon 2,5 millió tonnával több kukorica került betakarításra, mint az azt megelőző évben, emiatt pedig valószínűleg nem a nagy feldolgozók fogják alakítani az árakat, hanem azok az export szintekhez fognak igazodni.

Ez lényeges különbség az előző szezonhoz képest,

és valószínűsíthetően komoly átmenő készletek is maradni fognak az országban, ami jó alap lehet a 2017/2018-as kukorica szezonra is. Mindenképpen meg kell jegyezni, hogy a tiszapüspöki kukorica-feldolgozó elindulása változtatni fog, elsősorban a keleti piacok helyzetén. Minden gazdaságra befolyással van az előző évi árbevétel, ami meghatározza a következő évi költségvetést, ez a legtöbb esetben a vetésszerkezetben nem jelenik meg, kisebb mértékben már mérhető a vetőmag választásban, viszont a műtrágya, és növényvédőszer-választásra már egyértelműen hatással van – tudtuk meg Elsholtz Lászlótól és Szépi Gergelytől, a Trigo Kft. terménykereskedelmi szakértőitől.

A folyamatosan frissülő terménypiaci árakról tájékozódjon az Agroinform.hu oldalon.