Az Amerikai Egyesült Államok területén az 1990-es évek óta csökken a megtermelt méz mennyisége, ezért a kutatók egy új vizsgálattal igyekeztek megválaszolni a fontos kérdést, mi befolyásolja a méztermelés hatékonyságát – írja a greendex.hu.

Az adatok olyan információkat tartalmaztak, mint az egy méhcsaládra jutó átlagos mézhozam, a földhasználat, a gyomirtó szerek használata, az éghajlat, az időjárási anomáliák vagy a talaj termőképessége az Egyesült Államok kontinentális részén. Az eredmények alapján a kutatók arra jutottak, hogy

az éghajlat és a talaj termőképessége a két legfontosabb faktor a méz mennyiségének megbecsülésére.

A melegebb és a hűvösebb éghajlaton fekvő államokban is magasabb volt a méztermés, amennyiben jobb termőképességű talajokkal rendelkeztek.

méz

Magasabb a méztermés jobb termőképességű talajok esetében – fotó: Shutterstock

Az ökológiai régió talaj- és éghajlati viszonyai határozzák meg a megtermelt méz mennyiségének alapszintjét, azonban a földhasználat, a vegyszerhasználat és az időjárás változásai azt befolyásolják, hogy egy adott évben mennyit termelnek.

Mivel a tanulmány 50 év adatát elemezte, melyek lefedték az USA teljes területét, a jövőben lehetőség lesz annak hosszú távú előrejelzésére, hogyan hat majd a változó időjárás az egyes területek méztermelésére.

Az egyik legfontosabb faktor a talajok termékenysége, úgymint tápanyagtartalom, hőmérséklet, textúra, szerkezet.


Az is kiderült, hogy a szójatermelés csökkenése és a beporzókat segítő növénytársulások létrehozása szintén jó hatással van a rovarokra, ami a megtermelt méz mennyiségében is jól látható.

Fontos faktor továbbá a gyomirtó szerek alkalmazása, hiszen ha a virágzó gyomnövények elpusztulnak, azzal a mézelő méhek fontos táplálékforrása tűnik el.