Az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatala (FDA) jóváhagyta a Genus által kifejlesztett, génszerkesztett, PRRS-rezisztens sertések forgalmazását. Ez a döntés jelentős előrelépést jelent a sertéstenyésztésben, csökkentve a betegségek terjedését és az antibiotikum-használatot.
A brit központú Genus vállalat áttörést ért el a biotechnológiában: az FDA hivatalosan is engedélyezte a PRRS-rezisztens sertéseik génszerkesztett változatának kereskedelmi célú felhasználását. Ez az első alkalom, hogy egy ilyen génmódosított állat zöld utat kap az amerikai élelmiszerláncban – az intézkedés alapjaiban változtathatja meg a sertéstenyésztést világszerte.
A PRRS, vagyis a sertések reprodukciós és légzőszervi szindrómája az egyik legköltségesebb járványos betegség az ágazatban, az USA-ban évente akár 1,2 milliárd dollár veszteséget is okoz. A Genus leányvállalata, a Pig Improvement Company (PIC) olyan genetikai módosítást hajtott végre, amely eltávolította a CD163 receptor azon részét, amelyen keresztül a vírus a sejtekbe jut. Az eredmény: immunis, de egészséges és kiváló húsminőségű sertések.
Biotechnológia a gyakorlatban: indul a bevezetés
A PRRS-rezisztens sertések tényleges tenyésztése és bevezetése várhatóan 2026-ban kezdődhet el az Egyesült Államokban. Ehhez azonban még szükség van jóváhagyások megszerzésére más kiemelt exportpiacokon – ilyen többek között Kanada, Mexikó, Japán és Kína. Ugyanakkor néhány ország, például Brazília, Kolumbia és a Dominikai Köztársaság, már most is hagyományos sertésként ismeri el ezeket az állatokat.
A Genus vezérigazgatója, Jorgen Kokke kijelentette: a mostani döntés hatalmas lépés a PRRS elleni küzdelemben, és vállalatuk elkötelezett a technológia globális elterjesztése mellett. A fejlesztés nem csupán gazdasági jelentőséggel bír, hanem komoly lépést jelenthet az antibiotikum-használat visszaszorításában is – ez pedig az állategészségügy és a közegészségügy szempontjából is kiemelten fontos.
Új korszak küszöbén
Az FDA döntése precedens értékű lehet más génszerkesztési projektek számára is, amelyek célja a betegségekkel szembeni ellenállóság növelése, az állattartás fenntarthatóságának javítása, valamint a globális élelmiszerbiztonság fokozása. Bár a közvélemény és egyes szakmai körök még mindig óvatosan viszonyulnak a génszerkesztett élőlényekhez, a mostani engedély rávilágít arra, hogy megfelelő tudományos háttérrel és szabályozással a biotechnológia biztonságosan szolgálhatja az állattenyésztés jövőjét.
Forrás: AgDaily.com
Indexkép: Pixabay