Újabb vírus a láthatáron, ami a sertések körében száz százalékhoz közeli halálozási aránnyal pusztít. A járvány embert nem fertőz, de így is hatalmas hatással lehet a lakosságra - írta meg az Index.

Ökológiai és társadalmi katasztrófa

A Science lap nemrég megjelent levél felhívta a figyelmet egy újabb katasztrófára, ami ökológiai és társadalmi problémákhoz vezethet. A vaddisznókat, valamint a házi sertéseket fenyegető vírusos megbetegedés az afrikai sertésláz, amely a fertőzött állatok körében 100 százalékos halálozási arányhoz vezethet. A betegség már nem csak Afrikában, hanem Ázsiában, valamint Európában is pusztítja az állatokat, ami negatív hatással van a közepes és az alacsony jövedelmű országok állattenyésztőire.

A cikkben arról írnak, hogy az Ázsiában 2018-ban felbukkanó ASF megsemmisítette és a teljes kihalás szélére sodorta a szakállasdisznó-populációt Borneó szigetén. A járvány előtt ez az állat volt a legnépesebb vadon élő emlős a területen, a helyi lakosság leggyakrabban vadászott egyede, ami megoldotta helyi falak élelmezését. Az ejtett vadak több mint 80 százaléka ez a disznóféle volt, amit évente több millió példányban vadásztak.


A helyi lakosság körében - akik főleg bennszülöttek - ökológiai csapást jelent a vírus megjelenése. Nem csak a vadonból irtja ki őket a betegség, hanem még az élelmezésre is hatással lesz.

Van már oltóanyag

Benoit Goossens, a Cardiff Egyetem professzora úgy nyilatkozott: az ASF elleni oltóanyag eredményei pozitívak. A rossz hír, hogy ezzel főleg a házi sertések védelmét tudjuk majd megoldani, hiszen a vadon élő állatok vakcinációja nem csak drága, de szinte lehetetlen kihívás.

Az oltás a vadon élő állatok esetében szinte lehetetlen - fotó: pexels.com

Hozzátette, hogy a bár vírusról van szó, nem kell aggódni, hogy állatról emberre terjedne. Az afrikai sertésláz esetében a fő tudnivaló, hogy bár közvetlenül nincs hatással a lakosságra, így is mérhetetlen következményei lehetnek. Emberek millióinak életét fenyegetheti, hiszen ennek hatására sokan nem jutnak majd hozzá megfelelő mennyiségű és minőségű ételhez.