Lépfene-járvány (más néven anthrax) gyanúja miatt kilencven embert – köztük 50 gyermeket – kellett kórházba szállítani Oroszország kietlen, északi részén, ahol egy gyermek már bele is halt a betegségbe. Nyolcuk már biztosan fertőzött a ritka, de halálos bakteriális fertőzéssel, amely valószínűleg szarvasról került át emberi szervezetbe. Eddig több mint 2300 rénszarvas pusztult el a járvány következtében a szibériai Yamalo-Nenets régióban – írja a BBC.

Hivatalos információk szerint, egy hőhullám következtében napvilágra került, fagyott szarvastetem volt a betegség hordozója. A válasz ennél árnyaltabb lehet, ugyanis több forrás is megerősíti, hogy Szibériában jelenleg a modern történelem egyik legnagyobb erdőtüze tombol, ami hozzájárul a lefagyott rétegek olvadásához. Egyes számítások szerint akár közel 7 millió hektár erdő is éghet. Mindenképp alátámasztani látszik ezt a számítást az is, hogy már az űrből is látni a füstfelhőket.

szarvas

A betegség akár évtizedekig is túlélheti a jég alatt – fotó: Shutterstock

A hatalmas erdőtűz csak tovább ront a globális felmelegedésen, aminek következtében ilyen, régen látott betegségek láthatnak napvilágot, mint amilyen az anthrax is. Legutoljára ebben a régióban 1941-ben volt hasonló járvány. A baktérium képes évekig is megbújni normál hőmérsékletű talajban, így lefagyasztva még nagyobb időintervallumokról beszélhetünk. Nehezen terjed, és leginkább azok vannak kitéve a fertőzésveszélynek, akik elhullott állatokkal dolgoznak. A betegség kezelhető antibiotikumokkal, azonban a lehető leghamarabb el kell kezdeni a fertőzést követően.