Gigantikus méretű sáska jelent meg Magyarországon – adott hírt a Magyar Természettudományi Múzeum blogja a hazai rovarállomány új tagjáról, hozzátéve, hogy egyenlőre még nem lehet tudni, hogy örülhetünk-e ennek – írja az infostart.hu

Óriás ázsiai imádkozó sáska

Óriás ázsiai imádkozó sáska (Hierodula tenuidentata) 2022, Domaszék – fotó: Lajtár Lili,  izeltlabuak.hu, licenc: CC BY 4.0

Az óriás ázsiai imádkozó sáska (Hierodula tenuidentata) egy nagyméretű, legtöbbször zöld, de néha barnás vagy sárgás testű rovar, amely a megjelenésével azonnal magára vonja az emberek figyelmét.

Leggyakrabban a hosszú életű nőstény egyedei jelennek meg, melyek főként ősszel, a peterakás idején hagyják el a fák lombkoronáját. Szeretnek a sima kéreggel rendelkező fák törzsén vagy napsütötte falakon napfürdőzni, egészen az első fagyos éjszakák beálltáig, amikor elpusztulnak.


Az első ismert hazai példánya 2019-ben a Csongrád-Csanád vármegyei Zákányszéken bukkant fel egy kertben, majd a következő években innen a faj petetokjai és lárvái is előkerültek, bizonyítva a rovar megtelepedését.

2020-ban Budapesten, Dél-Budán is észleltek egy kifejlett példányt, amit 2021-ben és 2022-ben újabbak követtek. 2021 őszén a Városligetben a platánfák törzsén napozó több nagyméretű, nőstény Hierodula keltett feltűnést, de a budapesti észlelések mellett az elmúlt években folyamatosan gyűltek a megfigyelések a Dél-Alföld más településéiről is.

Az óriás ázsiai imádkozó sáska úgy tűnik, hogy stabilan megtelepedett Szegeden és a vele nyugati irányban határos kisebb településeken, a 2022-es kiskunhalasi megjelenése pedig a további terjedését igazolja.

Azzal kapcsolatban, hogy a Hierodula tenuidentata miként érkezhetett meg Magyarországra több lehetőség is felvetődött. A kifejlett hímek mellett a kolonizáló nőstények is röpképesek, így Szeged környékére az első példányok akár önerőből, Szerbia irányából is átrepülhettek.

A budapesti előfordulásaiban viszont egyértelműsíthető az emberi közreműködés, a helyszínek alapján (a frissen parkosított területek) az a legvalószínűbb, hogy díszfákhoz vagy cserjékhez rögzítve hurcolták be.

Az, hogy az óriás ázsiai imádkozó sáska megjelenése milyen hatással lesz az európai élővilágra egyelőre kérdéses.

Az új jövevény emberre nézve teljesen ártalmatlan, sőt a jelenléte a kertekben elvileg akár hasznos is lehet, mert  előszeretettel pusztítja a lombkoronában megbúvó kártevőket, köztük az inváziós poloskafajokat.