Előző cikkünkben bemutattunk már pár kerti jótevő állatot, de a sor végeláthatatlanul hosszú. Így a teljesség igénye nélkül folytatjuk tovább, néhány igazán hasznos állat megismertetésével.

Levéltetvek elleni biofegyver, a katica.

Levéltetvek elleni biofegyver, a katica. Fotó: 123rf.com

  • A katicabogár valamiért mindenki szívébe elsőre belopja magát. Vidám, pöttyös megjelenése mindig mosolyt csal az arcunkra, és még felnőtt fejjel is örömmel hagyjuk, hogy repülőstartot vegyen az ég felé nyújtott ujjunkról. Szerencsére nem csak aranyos, hanem igazi ragadozó is, hiszen elpusztítja a tetveket, levéltetveket és az atkákat. Hazánkban a hétpettyes katicabogár a leggyakoribb.
  • Az imádkozó sáskát ájtatos manónak is szokták nevezni. Bár neve alapján azt gondolnánk, hogy a légynek sem képes ártani, ez igencsak távol áll a valóságtól. Nehézkesen, lassan jár és nagyon rosszul repül, így ezt a tevékenységét nem is szokta túlzásba vinni. Amit viszont nagyon jól csinál az az, hogy kitűnően beleolvad a környezetébe, és viszonylag hosszú időn át képes mozdulatlanul maradni. Ezért is nagyon nehéz észrevenni, és gyakran keverjük össze egy faággal. Nevüket a bicskaszerűen összecsukható mellső lábukról kapták, hiszen úgy néznek ki, mint akik folyton imádkoznak. Van is mit meggyónniuk. Rengeteg káros rovar élete szárad a lelkükön. Mi viszont ha tehetnénk, feloldoznánk őket, hiszen sok kártevőtől óvják meg a növényeinket.

Méhecske munka előtt.

Méhecske munka előtt. Fotó: 123rf.com

  • Végre mindennapi téma lett a méhek védelme. Nagyon fontos, hogy olyan szerekkel permetezzünk, amelyek nem halálosak számukra, hiszen nélkülük szó szerint megállna az élet. A méz, amit kapunk tőlük, csak hab a tortán. Amikor a fák tavasszal virágba borulnak, eljön a méhek ideje. Virágról-virágra szállva, fáradhatatlanul porozzák be azokat. Nélkülük tehát egészen biztosan nem lennének gyümölcsök a fáinkon.

Szívünknek, kertünknek kedves énekesmadarak.

Szívünknek, kertünknek kedves énekesmadarak. Fotó: 123rf.com

  • Az énekesmadarak kedves és hasznos lakótársaink a kertjeinkben. Rengeteg hernyót, bogarat és kukacot távolítanak el, óvva ezzel a fáinkat, veteményesünket és lugasainkat. Fontos tehát, hogy olyan legyen a kertünk, ahol szívesen töltik az idejüket, és biztonságban is vannak. Készíthetünk nekik odúkat, téli etetőket, nyári itatókat, fürdetőket. Ha pedig néha kedvet kapnak, hogy belekóstoljanak egy szem cseresznyébe, gondoljunk arra, hogy milyen más madárcsicsergésre ébredni, mint autódudálása.
  • Bár elég rossz a PR-juk, a poloskák között is vannak barátaink. Sajnos a szaguk megelőzi a jóhírüket, így sokunknak az marad meg belőlük, hogy órákig érezzük még azt a tipikus poloskaszagot a bőrünkön, sőt, a gyümölcsökön is képesek otthagyni jellegzetes illatukat. A kéttüskés poloska azonban sokat dolgozik a poloskák jobb megítélésének ügyén, ezért rengeteg hernyót pusztít el.

Kertünk tele van olyan élőlényekkel, akik óvják és védik, és vele együtt minket is. Vigyázzunk mi is rájuk!