A halas szakma a magyar mezőgazdaság szerves része – jelentette ki a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz) elnöke március 20-án a Balatonon megtartott VIII. Halak Napja és III. Halőrök Napja rendezvényen, írja a pecaverzum.hu.

Szűcs Lajos azt mondta, a mezőgazdasági támogatások jelentős részéből a halas szakma kimaradt; véleménye szerint a halászati operatív programot nem szabadna különválasztani az agráriumétól. Zajlanak az egyeztetések, hogy a szükséges forrásokat megkapja a halas szakma is. Felhívta a figyelmet arra, hogy a halgazdálkodás komoly eredményeket mutatott fel az elmúlt időszakban, beszélt továbbá arról is, hogy a horgászturizmusban gazdasági szempontból komoly lehetőségek rejlenek, hiszen például a balatoni horgászidény kitolásával a vendéglátás komoly bevételekkel számolhat.

Dérer István, az Országos Horgászszervezeti Központ (OHSZK) főigazgatója, a Mohosz elnökhelyettese elmondta, hogy reményeik szerint még az idei év első felében megtörténik a források biztosítása.


Szári Zsolt, a Balatoni Halgazdálkodási Nonprofit Zrt. (BHNp Zrt.) vezérigazgatója a balatoni halállománnyal kapcsolatban beszélt az érzékeny halfajok telepítéséről, többek között az általa legnagyobb sikernek tartott menyhal újrahonosításáról, amely program hat éve indult el. Az első telepítések már 80 dekagrammosak, és az egész Balaton területén fogtak már menyhalat. Várhatóan hamarosan 2-2,5 kilogrammos menyhalak is lesznek a tóban.

A Balatonból fogott menyhal megtartható lesz egy feltétel teljesülése esetén: „Egyelőre még tiltja a balatoni horgászrend a menyhal megtartását, de amint sikerül a kutatóknak tetten érni természetes úton kikelt menyhalivadékot a Balatonban, fel fogjuk oldani ezt a korlátozást" – nyilatkozta Nagy Gábor, a BHNp Zrt. horgászati ágazatvezetője még 2022-ben.

A szerdai program részeként Tihanynál egy kompról ponty-látványtelepítés zajlott, melynek keretében négy tonna háromnyaras, fogható méretű pontyot telepítettek a szakemberek a Balatonba.

Évente 35-40 helyen telepítenek halat a Balatonba: tavaly 300 tonna pontyot, 13 tonna süllőt, 270 ezer csukát, két mázsa compót, 3000 balint, valamint kősüllőt és menyhalat. Ezenfelül a Kis-Balatonba 250 ezer ponty, illetve 100 ezer süllő és csuka került.

Balaton

Évente 35-40 helyen telepítenek halat a Balatonba – fotó: Pixabay

A Magyar Haltani Társaság (MHTT) javaslatára az Agrárminisztérium Halgazdálkodási Főosztálya, a Magyar Országos Horgász Szövetség (Mohosz), a Magyar Akvakultúra és Halászati Szakmaközi Szervezet (Mahal), valamint az Akvaristák Magyarországi Egyesülete (AME) korábban közös döntést hozott arról, hogy 2017-től kezdve minden év március 20. a halak napja. A kezdeményezés célja, hogy ráirányítsa a nagyközönség figyelmét erre az élőlénycsoportra. Azért ez a dátum lett kiválasztva erre, mert március 20-a a csillagászati tél utolsó napja, és a csuka kivételével, melynek ívása már zajlik, a legfontosabb halfajaink most készülnek az ívásra, az új generáció útra bocsátására.

2022-től március 20-án a halakon kívül a halőröket is ünnepeljük, akik időt és energiát nem kímélve óvják, védik a halállományt, szépítik a vízparti környezetet, tájékoztatják a horgászokat.